Trygve Seim: Sangam

22. prosinec 2007
Jazzová snídaně

Norský saxofonista, skladatel a improvizátor Trygve Seim, ročník 1971, je představitelem nové generace skandinávských talentů ze stáje ECM Records. Jeho druhá autorská kolekce pro tuto značku má název Sangam, vyšla v roce 2004 a přináší šest kompozic v originálním nástrojovém obsazení šesti dechů, akordeonu, violoncella a bicích. Trygve Seim je v současnosti také členem kvinteta francouzského bubeníka Manu Katché a hraje na letošním albu své krajanky, zpěvačky a skladatelky Sinikky Langeland, nazvaném Starflowers.

Název alba Sangam znamená v sánskrtu něco jako "dát se dohromady" nebo "táhnout za jeden provaz"; někdy je toto slovo používáno také pro označení soutoku tří řek, což se odráží v hudebním obsahu nahrávky. V roce 1971 narozený Trygve Seim patří ke generaci skandinávských jazzmanů, jejichž estetiku formovala produkce značky ECM ze sedmdesátých a osmdesátých let. Pro budoucího hudebníka bylo velkým podnětem, když ve třinácti letech slyšel album Jana Garbarka Eventyr. Bezprostředně poté začal Trygve Seim hrát na tenorsaxofon a zahnutou sopránku. Posléze ho oslovil raný americký freejazz Ornetta Colemana a Alberta Aylera, který se nejvíce odráží v tvorbě improvizujícího kvarteta The Source, založeného Seimem během studií na hudební univerzitě v Trondheimu společně s trombonistou ?yvindem Braekke a bubeníkem Per Oddvar Johansenem. Další formující zkušeností bylo pro saxofonistu čtyřleté působení v souboru finského bubeníka Edwarda Vesaly v letech 1995 - 1999.

Na aktuálním albu Sangam, kterému předcházel vysoce ceněný debut Different Rivers z roku 2000 a o dva roky mladší kooperativní titul The Source And Different Cikadas s ?yvindem Braekkem a Per Oddvar Johansenem, se projevuje také Seimovo zaujetí soudobou vážnou hudbou - sám uvádí vliv skladatelů Terje Bj?rklunda, Arvo Pärta a Henryka Góreckého. Jiným významným faktorem je skladatelův zájem o hudbu dálného východu a buddhismus. Podobně jako při meditaci je v Seimově orchestrální práci nosným tématem dech, jakožto motor a energizer. Táhlé melodie v proměnlivých harmoniích jeho kompozic na albu Sangam můžou evokovat představu rozlehlosti severské krajiny s fjordy, skalisky a ozvěnami skandinávského folklóru. V nástrojovém aranžmá devítičlenného orchestru se takřka stírá obyvklé dělení na sólové a doprovodné party, čímž vznikají osobité zvukové textury a nálady. Ve skladbě Beginning and Ending a čtyřdílné kompozici Himmelrand i Tidevand se k nonetu přidávají ještě trombonisté ?yvind Braekke a Helge Sunde a také blíže nespecifikovaná smyčcová sekce řízená Christianem Eggenem. Místy tak dosahuje zvuk souboru až symfonických kvalit. Trygve Seim je v současnosti také členem kvinteta, které vede francouzský bubeník Manu Katché (nové album Playground) a hraje na cd Starflowers své krajanky, zpěvačky a skladatelky Sinikky Langeland ve zhudebňěných básních Hanse B?rliho (1918-1989) ze sbírky We Own The Forests and Other Poems.

00644027.jpeg

Playlist: Znělka: Softly As In A Morning Sunrise (Hammerstein/Romberg) 1.00 Eric Dolphy: The Illinois Concert (Blue Note 1999, USA) Trygve Seim: Sangam (ECM 2004) 1. Sangam (6.23) 2. Dansante (11.58) 3. Biginning an Ending (9.31) Himmelrand i Tidevand: 4. Part I (8.17) 5. Part II (6.23) 6. Part III (9.01) 7. Part IV (5.17) 8. Trio (7.03) 9. Prayer (5.31) autorem všech skladeb je Trygve Seim

hrají: Trygve Seim - tenor a sopránsaxofon Havard Lund - klarinet, basklarinet Nils Jansen - bassaxofon, kontrabasklarinet Arve Henriksen - trubka Tone Reichelt - lesní roh Lars Andreas Haug - tuba Frode Haltli - akordeon Morten Hannisdal - cello Per Oddvar Johansen - bicí + ve skladbách 4. - 7.: ?yvind Braekke - trombón Helge Sunde - trombón Smyčcový soubor, řídí Christian Eggen Trygve Seim, Arve Furset (3) - programování rytmu http://en.wikipedia.org/wiki/Trygve_Seim

autor: Miloš Latislav
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.