Letní kurz dějin českého divadla (slyšených rozhlasem)

Ludvík Kundera, Miloš Štědroň: Chameleon

Chameleon brněnského Divadla na provázku vypráví příběh proměn Josefa Fouché, mocného politika nejen Velké francouzské revoluce. Formou tzv. „nové opery“ jej napsali dramatik Ludvík Kundera a hudební skladatel Miloš Štědroň. Netypický hudebně-dramatický inscenační tvar pro rozhlas upravili dramaturg a režisér divadelní verze Petr Oslzlý a Peter Scherhaufer. V roli Josefa Fouché jako vypravěče účinkuje Miroslav Donutil. Poslouchejte on-line do 28. září 2018.

 

Původně divadelní inscenace z roku 1984 vypráví příběh člověka, který se uměl za každého režimu postavit na „správnou stranu“ a dosáhl tím neobvykle velké moci. Ať už v pozici ministra anebo tvůrce novodobé tajné policie. Prostřednictvím postavy Fouchého jsou zrůdné politické praktiky a intriky bezpáteřních lidí popisovány v obecnějším rámci.

Inscenace Petera Scherhaufera se, i přes historické zasazení do období vlády Ludvíka XVI. a pak i Napoleona Bonaparta, nepřímo vymezovala ke společenské situaci tehdejšího Československa. Snad i proto se ukázalo jako velmi odvážné zaznamenat ji i pro rozhlasové posluchače. K odvysílání málem nedošlo, neboť – zbavena své vizuální podoby – dala ostřeji a přímočařeji vyniknout tomu, co tehdejší cenzor nemohl nechat bez povšimnutí. Jakékoliv narážky a možné interpretace však nezůstaly dobově poplatné. Rozhlasová podoba Chameleona je životná v jakýchkoli společenských souvislostech.

Osoby a obsazení: Pravý Josef Fouché jako Vypravěč (Miroslav Donutil), Komentátor (Jiří Pecha), Napoleon (Mojmír Maděrič), Barras; Collot d´Herbois (Martin Havelka), Mluvčí (Petr Maláč), Josefina; Kurýr (Lenka Loubalová), Radikál; Charlotta (Ivana Hloužková), Marie Antoinetta; Vévodkyně z Angouleme (Iva Bittová), Fouché (Jaromír Dulava), Talleyrand (Pavel Zatloukal), Robespierre (Vladimír Hauser), Ludvík XVI.; Ludvík XVIII. (Karel Hegner), Metternich (Václav Baur), další (Vladimír Javorský, Irena Žáčková)

Rozhlasová úprava: Petr Oslzlý a Peter Scherhaufer
Divadelní režie: Peter Scherhaufer
Dramaturgie: Svatava Růžičková
Režie: Zdeněk Kozák
Zvukový mistr: Josef Daněk

Natočeno v Československém rozhlase Brno v roce 1987.

autor: Hana Hložková
Spustit audio