SERIÁL

11) Ludvík Kundera, Miloš Štědroň: Chameleon

Miroslav Donutil

Ludvík Kundera, Miloš Štědroň: Chameleon

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Chameleon brněnského Divadla na provázku vypráví příběh proměn Josefa Fouché, mocného politika nejen Velké francouzské revoluce. Formou tzv. „nové opery“ jej napsali dramatik Ludvík Kundera a hudební skladatel Miloš Štědroň. Netypický hudebně-dramatický inscenační tvar pro rozhlas upravili dramaturg a režisér divadelní verze Petr Oslzlý a Peter Scherhaufer. V roli Josefa Fouché jako vypravěče účinkuje Miroslav Donutil. Poslouchejte on-line do 28. září 2018.

 

Původně divadelní inscenace z roku 1984 vypráví příběh člověka, který se uměl za každého režimu postavit na „správnou stranu“ a dosáhl tím neobvykle velké moci. Ať už v pozici ministra anebo tvůrce novodobé tajné policie. Prostřednictvím postavy Fouchého jsou zrůdné politické praktiky a intriky bezpáteřních lidí popisovány v obecnějším rámci.

Inscenace Petera Scherhaufera se, i přes historické zasazení do období vlády Ludvíka XVI. a pak i Napoleona Bonaparta, nepřímo vymezovala ke společenské situaci tehdejšího Československa. Snad i proto se ukázalo jako velmi odvážné zaznamenat ji i pro rozhlasové posluchače. K odvysílání málem nedošlo, neboť – zbavena své vizuální podoby – dala ostřeji a přímočařeji vyniknout tomu, co tehdejší cenzor nemohl nechat bez povšimnutí. Jakékoliv narážky a možné interpretace však nezůstaly dobově poplatné. Rozhlasová podoba Chameleona je životná v jakýchkoli společenských souvislostech.

Osoby a obsazení: Pravý Josef Fouché jako Vypravěč (Miroslav Donutil), Komentátor (Jiří Pecha), Napoleon (Mojmír Maděrič), Barras; Collot d´Herbois (Martin Havelka), Mluvčí (Petr Maláč), Josefina; Kurýr (Lenka Loubalová), Radikál; Charlotta (Ivana Hloužková), Marie Antoinetta; Vévodkyně z Angouleme (Iva Bittová), Fouché (Jaromír Dulava), Talleyrand (Pavel Zatloukal), Robespierre (Vladimír Hauser), Ludvík XVI.; Ludvík XVIII. (Karel Hegner), Metternich (Václav Baur), další (Vladimír Javorský, Irena Žáčková)

Rozhlasová úprava: Petr Oslzlý a Peter Scherhaufer
Divadelní režie: Peter Scherhaufer
Dramaturgie: Svatava Růžičková
Režie: Zdeněk Kozák
Zvukový mistr: Josef Daněk

Natočeno v Československém rozhlase Brno v roce 1987.