Laskavý duch Vlastimila Brodského. Od stepu po Boží muka
Dnes je to přesně dvacet let, co nás opustil Vlastimil Brodský, výjimečná osobnost českého herectví. Nad unikátními rozhlasovými nahrávkami na něj vzpomíná režisér a přítel Zdeněk Zelenka i profesní kolegové jako Viktor Preiss, Jiřina Bohdalová, Daniela Kolářová nebo Jaroslav Satoranský. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Základem komponovaného pořadu, který vznikl v roce 2020 jako připomínka sta let od narození nezapomenutelného divadelního, filmového i rozhlasového herce Vlastimila Brodského, jsou jeho vzpomínky a zamyšlení. V roce 1991 je natočil režisér Zdeněk Zelenka, ale od té doby ležely v šuplíku a vůbec poprvé zazněly až před necelými dvěma lety ve vltavském Večeru na téma. Kromě Zelenky na svého kolegu zavzpomínali i ti, se kterými trávil čas na jevištích, v šatnách nebo na filmovém place – Viktor Preiss, Jaroslav Satoranský, Jiřina Bohdalová, Daniela Kolářová, Jan Kraus či Vladimír Michálek.
Mluvilo se také o rozhlasové práci a zazněl třeba i šanson, který pro Brodského složili Satoranský s Jaromírem Hanzlíkem a s orchestrem Divadla Na Vinohradech nazpíval Waldemar Matuška. Několik filmových písniček zazpívá i samotný „Bróďa“, jak mu říkali přátelé.
Související
-
Půvab každodennosti a laskavá ironie. Vlastimil Brodský a další herci interpretují Johnovy povídky
Luděk Munzar, Vlastimil Brodský a Ivan Trojan čtou tři drobné prózy jemného humoristy Jaromíra Johna.
-
Weissmann a Rudá tvář. Vlastimil Brodský v sarkastickém židovském westernu Georga Taboriho
Utrpení utlačovaných a hledání vlastní identity. To je zásadním tématem „židovského westernu“ s Jiřím Ornestem, Vlastimilem Brodským a Janem Vlasákem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.