Lov jako divadlo. Koláž pohledů na lovectví
K podzimu patří lov. Lov jako rituál odnepaměti vzrušoval bezprostřední blízkostí smrti a pomíjivostí života. Je spojen s kultem trofejí a rozvojem zbrojířství. Tato podívaná, která se z Francie rozšířila po celé Evropě, byla v době baroka událostí nejen loveckou, ale i divadelní, sportovní a společenskou. Lovem jako divadlo se zabývá následující stejnojmenný Večer na téma. Poslouchejte jej online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
V roce 2001 ho připravil Jiří Kamen společně s Renatou Váchovou. Z původního, obsáhlejšího pořadu vybrala dramaturgyně Lucie Němečková části nabízející tři vzájemně se doplňující pohledy na lovecký fenomén. A to prostřednictvím rozhovoru s Petrem Martanem, autorem knihy Barok – Zlatý věk myslivosti.
Pojednání o historii lovecké hudby s Petrem Vackem provází lovecké signály a fanfáry, které nahrálo Pražské lovecké trio. O lovech na ptáky a o kompaktním disku Vzhůru na ptáky hovoří Michal Pospíšil, vedoucí souboru Ritornello.
Řeč bude o lovu vysoké zvěře, honech parforsních, tedy za pomocí jezdeckých koní a psů, liščích honech, lovech ptáků i blech, ale i pytláctví a o tom, jak poznamenal lov ráz české krajiny nebo jak ovlivnil moderní české malířství. Pořad připomene i patrona myslivců svatého Huberta a jeho legendu či zákulisí lovů hraběte Šporka, jednoho z nejslavnějších lovců. Z tematických literárních ukázek čtou Jiří Hanák a Rudolf Pellar.
Související
-
Česká lovecká hudba 18. století
Pořad Staří mistři představí nejrůznější techniky lovu, jež se v historii na našem území využívaly, a to především skrze barokní anonymní písně v podání souboru Ritornello.
-
Respect Festival 2024 hlásí hudbu k loveckým rituálům i návrat na Štvanici
27. ročník akce zasvěcené world music s všemožnými přesahy letos představí post punkovou legendu, mongolské hrdelní zpěvy, kurdské balady i hudbu k loveckým rituálům.
-
Jelen s křížem mezi parohy aneb svatý Hubert a myslivost
Prostor pro duchovní úvahy, religionistické pohledy na aktuální společenské dění, portréty zajímavých osobností, náboženské tradice i spiritualitu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.