Lov jako divadlo. Koláž pohledů na lovectví
K podzimu patří lov. Lov jako rituál odnepaměti vzrušoval bezprostřední blízkostí smrti a pomíjivostí života. Je spojen s kultem trofejí a rozvojem zbrojířství. Tato podívaná, která se z Francie rozšířila po celé Evropě, byla v době baroka událostí nejen loveckou, ale i divadelní, sportovní a společenskou. Lovem jako divadlo se zabývá následující stejnojmenný Večer na téma. Poslouchejte jej online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
V roce 2001 ho připravil Jiří Kamen společně s Renatou Váchovou. Z původního, obsáhlejšího pořadu vybrala dramaturgyně Lucie Němečková části nabízející tři vzájemně se doplňující pohledy na lovecký fenomén. A to prostřednictvím rozhovoru s Petrem Martanem, autorem knihy Barok – Zlatý věk myslivosti.
Pojednání o historii lovecké hudby s Petrem Vackem provází lovecké signály a fanfáry, které nahrálo Pražské lovecké trio. O lovech na ptáky a o kompaktním disku Vzhůru na ptáky hovoří Michal Pospíšil, vedoucí souboru Ritornello.
Řeč bude o lovu vysoké zvěře, honech parforsních, tedy za pomocí jezdeckých koní a psů, liščích honech, lovech ptáků i blech, ale i pytláctví a o tom, jak poznamenal lov ráz české krajiny nebo jak ovlivnil moderní české malířství. Pořad připomene i patrona myslivců svatého Huberta a jeho legendu či zákulisí lovů hraběte Šporka, jednoho z nejslavnějších lovců. Z tematických literárních ukázek čtou Jiří Hanák a Rudolf Pellar.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Eva Blechová: Zářivé dítě. Oslnivý i temný příběh Marie Curie a radia
-
Stefan Zweig: Josef Fouché. Portrét jednoho bezpáteřního politika
-
Josef Topol: Hodina lásky. Hra o ničivé síle času s Janem Třískou v hlavní roli
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.