Lov jako divadlo. Koláž pohledů na lovectví

27. listopad 2024

K podzimu patří lov. Lov jako rituál odnepaměti vzrušoval bezprostřední blízkostí smrti a pomíjivostí života. Je spojen s kultem trofejí a rozvojem zbrojířství. Tato podívaná, která se z Francie rozšířila po celé Evropě, byla v době baroka událostí nejen loveckou, ale i divadelní, sportovní a společenskou. Lovem jako divadlo se zabývá následující stejnojmenný Večer na téma. Poslouchejte jej online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

V roce 2001 ho připravil Jiří Kamen společně s Renatou Váchovou. Z původního, obsáhlejšího pořadu vybrala dramaturgyně Lucie Němečková části nabízející tři vzájemně se doplňující pohledy na lovecký fenomén. A to prostřednictvím rozhovoru s Petrem Martanem, autorem knihy Barok – Zlatý věk myslivosti.

Pojednání o historii lovecké hudby s Petrem Vackem provází lovecké signály a fanfáry, které nahrálo Pražské lovecké trio. O lovech na ptáky a o kompaktním disku Vzhůru na ptáky hovoří Michal Pospíšil, vedoucí souboru Ritornello.

Řeč bude o lovu vysoké zvěře, honech parforsních, tedy za pomocí jezdeckých koní a psů, liščích honech, lovech ptáků i blech, ale i pytláctví a o tom, jak poznamenal lov ráz české krajiny nebo jak ovlivnil moderní české malířství. Pořad připomene i patrona myslivců svatého Huberta a jeho legendu či zákulisí lovů hraběte Šporka, jednoho z nejslavnějších lovců. Z tematických literárních ukázek čtou Jiří Hanák a Rudolf Pellar.

autoři: Jiří Kamen , Renata Váchová , Lucie Němečková
Spustit audio

Související