Milan Hlavsa: Rocker bez kompromisů. Příběh hudebníka, který hrál na utajovaných koncertech i v Bílém domě

3. březen 2017
03578776.jpeg

Jedním z podnětů k sepsání Charty 77 bylo zadržení členů undergroundové skupiny The Plastic People of the Universe. Jejím zakládajícím členem byl baskytarista Milan „Mejla“ Hlavsa. Hrál také kapelách DG 307, Půlnoc, Garáž, Fiction. Jako zpěvák, baskytarista a skladatel patřil k talentovaným hudebníkům a jako občan k lidem, kteří měli jasno ve svých postojích a názorech. Neústupnost a přesvědčení o správnosti vlastní cesty a tvorby ho přiváděla do konfliktu s komunistickou policií.

Vltavský Páteční večer patří rockerovi narozenému před 66 lety (6. března 1951). Pořad připravil v roce 2016 renomovaný odborník na hudbu českého undergroundu, editor dlouhé řady knižních i zvukových titulů, hudební publicista Jaroslav Riedel.

02519185.jpeg

Do studia přizval k rozhovoru vdovu po Milanu Hlavsovi Janu Hlavsovou, rozenou Němcovou, dlouholetého spoluhráče ze skupiny The Plastic People of the Universe, hráče na klávesové nástroje Josefa Janíčka a jeho o generaci mladšího kolegu, violoncellistu Tomáše Schillu.

Ze zvukově méně kvalitních archívních záznamů autora pořadu, které vznikly v dřívějších letech, jako podklad pro rozhovory v tištěných médiích na neprofesionální nahrávací zařízení, zazní hlas Milana Hlavsy, dnes již rovněž nežijícího zpěváka a klarinetisty Michala Jerneka a v Kanadě žijícího hudebníka a spisovatele Paula Wilsona.

Obraz doby dokresluje několik citací z policejních protokolů z dostupných archivů, které načetly Jaroslava Haladová, Aleš Opekar, Jiří Starý a Petr Vidomus. Režii pořadu měl Jiří Starý.

Autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby