Milan Hlavsa: Rocker bez kompromisů. Příběh hudebníka, který hrál na utajovaných koncertech i v Bílém domě

03578776.jpeg
03578776.jpeg

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Mnohé provokoval, jiné inspiroval, ještě za svého krátkého života se stal legendou. Muzikant undergroundu a disident Milan Hlavsa by v těchto dnech oslavil 68. narozeniny. Na Vltavě mu patří Večer na téma. Poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

Jedním z podnětů k sepsání Charty 77 bylo zadržení členů undergroundové skupiny The Plastic People of the Universe. Jejím zakládajícím členem byl baskytarista Milan „Mejla“ Hlavsa. Hrál také kapelách DG 307, Půlnoc, Garáž, Fiction. Jako zpěvák, baskytarista a skladatel patřil k talentovaným hudebníkům a jako občan k lidem, kteří měli jasno ve svých postojích a názorech. Neústupnost a přesvědčení o správnosti vlastní cesty a tvorby ho přiváděla do konfliktu s komunistickou policií.

Milan Mejla Hlavsa

Vltavský Večer na téma patří rockerovi narozenému před 68 lety (6. března 1951). Pořad připravil v roce 2016 renomovaný odborník na hudbu českého undergroundu, editor dlouhé řady knižních i zvukových titulů, hudební publicista Jaroslav Riedel.

Do studia přizval k rozhovoru vdovu po Milanu Hlavsovi Janu Hlavsovou, rozenou Němcovou, dlouholetého spoluhráče ze skupiny The Plastic People of the Universe, hráče na klávesové nástroje Josefa Janíčka a jeho o generaci mladšího kolegu, violoncellistu Tomáše Schillu.

Ze zvukově méně kvalitních archívních záznamů autora pořadu, které vznikly v dřívějších letech, jako podklad pro rozhovory v tištěných médiích na neprofesionální nahrávací zařízení, zazní hlas Milana Hlavsy, dnes již rovněž nežijícího zpěváka a klarinetisty Michala Jerneka a v Kanadě žijícího hudebníka a spisovatele Paula Wilsona.

Nekonečné mučení s Frankem Zappou. Od smrti hudebního rebela a modly českých rockerů uplynulo 25 let

Frank Zappa

Jeden z největších experimentátorů moderní hudby, který boural bariéry mezi různými hudebními styly. Frank Zappa. Osobnost, která dokázala přitáhnout pozornost příznivců jak svou hudbou, tak i svými postoji, výroky a názory. Na začátku 90. let několikrát navštívil Prahu. V čem byl Frank Zappa tak výjimečný, v čem tak uhrančivý, překvapivý i přesvědčivý?  Upravenou a rozšířenou reprízu pořadu publikujeme při příležitosti výročí úmrtí slavného hudebníka.

Obraz doby dokresluje několik citací z policejních protokolů z dostupných archivů, které načetli Jaroslava Haladová, Aleš Opekar, Jiří Starý a Petr Vidomus. Režii pořadu měl Jiří Starý.

Připravil a uvádí: Jaroslav Riedel
Režie: Jiří Starý
Natočeno v roce 2016.