Kurátorovat kurátory. Španělský designér Jorge Penadés představil svou pravidelnou výstavu Extraperlo v Madridu
V posledních letech se mladý talentovaný designér Jorge Penadés z Madridu etabloval jako jeden z nejprogresivnějších představitelů současné mladé generace designérů, kteří pracují s netypickými materiály a pomocí sofistikovaných a často speciálně vyvinutých technologických metod a výrobních procesů mění pohled na zaběhnuté postupy v designérské praxi. Tak například jeho kolekce nábytku Structural Skin je vyrobena pomocí lisování koženého odpadu do podoby pevných struktur.
V rámci Madridského festivalu designu, který se koná každý rok v únoru, založil Penadés volnou kreativní platformu v podobě nezávislé výstavy Extraperlo. Ta se během tří ročníků vyprofilovala do originálního výstavního média. Poprvé přizval své přátele mezi designéry do svého ateliéru v Madridu před dvěma lety v roce 2019. Tehdy vytvořilo několik designérů z celé Evropy experimentální objekty, které nadneseně zastřešovala myšlenka alternativního a černého obchodu (Extraperlo je označením neoficiálního obchodu ve Španělštině) jako tématu pro kreativní práci. My jsme měli s kolegy ze skupiny OKOLO možnost se prvního ročníku zúčastnit s naším projektem fiktivních publikací symbolizujících konkrétní témata z oblasti architektury a designu, která teprve čekají na své zpracování.
Se třetím ročníkem se Penadés zaměřil čistě na kurátory a vytvořil speciální verzi Extraperla s podnázvem Curating Curators. Zvučná jména současného kurátorství designu jako jsou Jane Withers, Matylda Krzykowski, Aric Chen, Felix Burrichter, Libby Sellers a především Maria Cristina Didero, která mu s letošním ročníkem celkově pomohla, se virtuálně sešli u společného tématu. Kurátoři se najednou ocitli v neobvyklé roli, kterou při svých standardních projektech zaujímají jenom málokdy: stali se výtvarníky, které kurátoroval sám Penadés. Role se tak otočily.
Každá z oslovených osobností vytvořila intimní projekt, které Jorge Penadés společně nainstaloval a představil online. Sešly se nejrůznější příspěvky. Zatímco Matylda Krzykowski vytvořila svůj autoportrét v podobě panenky, Libby Sellers navrhla papírovou hračku, která může vtipně předpovídat budoucí projekty. Felix Burrichter, šéfredaktor ultra stylového magazínu Pin-Up z New Yorku zase navrhl speciální konfety. Doufejme, že se již brzy budou moci použít při skutečné vernisáži nebo večírku.
Výstava Extraperlo ptří mezi skvělé příklady, které ukazují, jakým způsobem se může současný design vyvíjet a jakými prostředky k nám může promlouvat. Pro Jorgeho Penadése je to způsob, jak okořenit jeho běžnou kreativní práci a především vytvořit silný komunikační kanál, na kterém se mohou setkat a své názory si vyměnit přední světoví odborníci.
Související
-
Zapomenutý design. Legendární studio designéra Achilla Castiglioniho v Miláně vydalo další tajemství
Potomci Achilla Castiglioniho nalezli v nepřeberném množství skic, modelů, sběratelských předmětů a unikátů prototypy pro kompletní kolekci psacích potřeb.
-
Lídr francouzského modernismu. Pierre Guariche byl znovuobjeven v první komplexní monografii
Pierre Guariche je mezinárodně stále nepříliš známým pionýrem francouzského poválečného modernismu. Jeho obsáhlou monografii vydalo pařížské nakladatelství Norma Éditions.
-
Od plastů ke stromům. Ohlédnutí za nábytkářskou tvorbou designéra Cesara Leonardiho
Minulý týden zemřel ve věku 85 let italský architekt a designér Cesare Leonardi. Společně se svou kolegyní Francou Stagi byl předním designérem své generace.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.