Kurátorovat kurátory. Španělský designér Jorge Penadés představil svou pravidelnou výstavu Extraperlo v Madridu

2. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Exponát výstavy Extraperlo 2021, Matylda Krzykowski: Your Little Matylda

V posledních letech se mladý talentovaný designér Jorge Penadés z Madridu etabloval jako jeden z nejprogresivnějších představitelů současné mladé generace designérů, kteří pracují s netypickými materiály a pomocí sofistikovaných a často speciálně vyvinutých technologických metod a výrobních procesů mění pohled na zaběhnuté postupy v designérské praxi. Tak například jeho kolekce nábytku Structural Skin je vyrobena pomocí lisování koženého odpadu do podoby pevných struktur. 

V rámci Madridského festivalu designu, který se koná každý rok v únoru, založil Penadés volnou kreativní platformu v podobě nezávislé výstavy Extraperlo. Ta se během tří ročníků vyprofilovala do originálního výstavního média. Poprvé přizval své přátele mezi designéry do svého ateliéru v Madridu před dvěma lety v roce 2019. Tehdy vytvořilo několik designérů z celé Evropy experimentální objekty, které nadneseně zastřešovala myšlenka alternativního a černého obchodu (Extraperlo je označením neoficiálního obchodu ve Španělštině) jako tématu pro kreativní práci. My jsme měli s kolegy ze skupiny OKOLO možnost se prvního ročníku zúčastnit s naším projektem fiktivních publikací symbolizujících konkrétní témata z oblasti architektury a designu, která teprve čekají na své zpracování.

Exponát výstavy Extraperlo 2021, Libby Sellers: The Curatorial Paper Fortune Teller™

Se třetím ročníkem se Penadés zaměřil čistě na kurátory a vytvořil speciální verzi Extraperla s podnázvem Curating Curators. Zvučná jména současného kurátorství designu jako jsou Jane Withers, Matylda Krzykowski, Aric Chen, Felix Burrichter, Libby Sellers a především Maria Cristina Didero, která mu s letošním ročníkem celkově pomohla, se virtuálně sešli u společného tématu. Kurátoři se najednou ocitli v neobvyklé roli, kterou při svých standardních projektech zaujímají jenom málokdy: stali se výtvarníky, které kurátoroval sám Penadés. Role se tak otočily. 

Exponát výstavy Extraperlo 2021, Ana Domínguez Siemens: Desayuno en familia

Každá z oslovených osobností vytvořila intimní projekt, které Jorge Penadés společně nainstaloval a představil online. Sešly se nejrůznější příspěvky. Zatímco Matylda Krzykowski vytvořila svůj autoportrét v podobě panenky, Libby Sellers navrhla papírovou hračku, která může vtipně předpovídat budoucí projekty. Felix Burrichter, šéfredaktor ultra stylového magazínu Pin-Up z New Yorku zase navrhl speciální konfety. Doufejme, že se již brzy budou moci použít při skutečné vernisáži nebo večírku.  

Výstava Extraperlo ptří mezi skvělé příklady, které ukazují, jakým způsobem se může současný design vyvíjet a jakými prostředky k nám může promlouvat. Pro Jorgeho Penadése je to způsob, jak okořenit jeho běžnou kreativní práci a především vytvořit silný komunikační kanál, na kterém se mohou setkat a své názory si vyměnit přední světoví odborníci.

autor: Adam Štěch
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.