Kultovní kniha s pověstí prvního českého lesbického románu. Četba s hvězdičkou přináší Rok perel
Chce-li být člověk opravdu sám sebou, nezůstane nakonec jen sám se sebou…? Příběh o ženské vášni, který klade znepokojivé otázky. Taková je dnes už legendární kniha Zuzany Brabcové Rok perel. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání. Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.
Byl to jeden z nejčtenějších českých románů přelomu tisíciletí: Rok perel od Zuzany Brabcové. Z příběhu ženy, která příliš pozdě objevila svou sexuální orientaci, dnes už vyvanul odér pikantnosti, a zbyla „jen“ výrazná literární kvalita.
Ostatně za své dvě předchozí knihy, vydané ještě v exilových nakladatelstvích, získala Zuzana Brabcová řadu literárních cen – stejně jako za knihy následující. Vynalézavá práce s jazykem i s kompozicí, balancování na tenké hraně mezi několika žánry, drásavá milostná bolest i sebeironický odstup často v jediné větě, to určuje knihu spíše literárním labužníkům než lovcům senzací. Už proto, že přiznání si vlastní orientace má i jiné následky než ty úlevné a oslavné, o nichž dnes nejčastěji slyšíme a čteme. Sama vypravěčka, často ztotožňovaná s autorkou, to říká s dramatickou dikcí:
Toto je vzkaz do záznamníku. Ne, nemůžu už s tebou mluvit. Nesmím. Moje psychiatrička mi to zakázala. A přikázala mi, abych si radši psala deník. Deník pacienta. Toto je ten deník, psaný mou vlastní krví.
Rozhlasová adaptace Roku perel je první splátkou dluhu, který rozhlas k této výrazné autorce má. Do devítidílné četby na pokračování upravil Ludvík Němec, v brněnském studiu natočil režisér Radim Nejedlý s herečkou Janou Štvrteckou.
Související
-
Alexandra Berková: Magorie. Fantaskní podobenství o zemi pod plochým kamenem
Země, v níž jsme žili, se jmenovala Magorie. Alespoň ve vrcholné experimentální próze , kterou do odpovídajícího rozhlasového tvaru v roce 1991 adaptoval Josef Henke.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka