Kultovní kniha s pověstí prvního českého lesbického románu. Četba s hvězdičkou přináší Rok perel

22. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Četba s hvězdičkou

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Chce-li být člověk opravdu sám sebou, nezůstane nakonec jen sám se sebou…? Příběh o ženské vášni, který klade znepokojivé otázky. Taková je dnes už legendární kniha Zuzany Brabcové Rok perel. Premiéru poslouchejte on-line po dobu dvou týdnů po odvysílání. Poslech tohoto pořadu není vhodný pro děti a mladistvé. 

Rozhlasová adaptace: Ludvík Němec
Účinkuje: Jana Štvrtecká
Režie: Radim Nejedlý
Premiéra: 14. 9. 2020
Natočeno: v brněnském studiu Českého rozhlasu v roce 2020

Když jsme při úvahách o nové programové řadě stanice Vltava Četba s hvězdičkou přemýšleli, kterou českou autorku zařadíme jako první, na Zuzaně Brabcové jsme se shodli téměř okamžitě. A stejně tak i na knize, na románu Rok perel. A to nejen z důvodů, o nichž píše v doslovu ke druhému vydání Pavel Mandys:

Když v roce 2000 vyšel poprvé román Rok perel, stala se z něj zanedlouho událost, o jakou stojí většina spisovatelů. Nádech senzace, spojený s románovým lesbickým coming-outem, vyvolal zvědavost i těch médií, která by jinak o autorku asi nezavadila, a kniha se prodávala nečekaně dobře. A tak se stal ten kýžený zázrak, že atraktivní, lechtivé téma upozornilo i mnoho „nezasvěcených“ na literární kvality díla.
Pavel Mandys

A ty literární kvality byly výrazné. Ostatně za své dvě předchozí knihy, vydané ještě v exilových nakladatelstvích, získala Zuzana Brabcová řadu literárních cen, stejně jako za knihy následující. Vynalézavá práce s jazykem i s kompozicí, balancování na tenké hraně mezi několika žánry, drásavá milostná bolest i sebeironický odstup často v jediné větě, to určuje knihu spíše literárním labužníkům než lovcům senzací. Už proto, že přiznání si vlastní orientace má i jiné následky než ty úlevné a oslavné, o nichž dnes nejčastěji slyšíme a čteme. Sama vypravěčka, často ztotožňovaná s autorkou, to říká s dramatickou dikcí:

Toto je vzkaz do záznamníku. Ne, nemůžu už s tebou mluvit. Nesmím. Moje psychiatrička mi to zakázala. A přikázala mi, abych si radši psala deník. Deník pacienta. Toto je ten deník, psaný mou vlastní krví.

Rozhlasová adaptace Roku perel je první splátkou dluhu, který rozhlas k této výrazné autorce má. Do devítidílné četby na pokračování upravil Ludvík Němec, v brněnském studiu natočil režisér Radim Nejedlý s herečkou Janou Štvrteckou.

Spustit audio

Související