Krátký proces. Ve jménu Metody je román o honu na čarodějnici v časech zdravotní diktatury
Dlouhý život bez bolesti a utrpení… Kdo by o něj nestál? Ale co ho to bude stát? A jak může zdraví vymáhat stát? To není komentář k pandemické situaci, ale námět románu Ve jménu Metody německé spisovatelky Juli Zeh.
Zdravotní diktatura. Omezení svobody. Vymáhání výkonnosti. To jsou témata, jimiž se zabývá román německé spisovatelky Juli Zeh nazvaný česky Ve jménu Metody.
„Původně šlo o divadelní hru, kterou autorka napsala v roce 2007 pro divadelní festival s tématem Středověk. Zaujal ji motiv jakéhosi honu na čarodějnice – příběh mladé ženy, která je postupně vyobcovaná ze společnosti, stane se nepřítelkyní, je označena za teroristku, vede se s ní soud a je nakonec odsouzena,“ uvedl překladatel knihy Michael Půček, kterého se redaktorka Mozaiky Šárka Jančíková ptala na to, o čem příběh vypovídá a zda se jedná o vizionářskou předpověď, nebo obecnější podobenství zápasu jednotlivce se systémem.
Související
-
Bestseler O lidech. Mít smlouvu s autorkou Juli Zeh znamená pro každé nakladatelství zaručený úspěch
Všechna klišé a předsudky, které měli obyvatelé měst proti těm, co bydlí na venkově a naopak vesničané proti měšťákům, se v novém románu Juli Zeh O lidech potvrzují.
-
Válka je abnormální situace. Kdo byly poválečné „vlčí děti“ v krvavých zemích východní Evropy?
O fenoménu "vlčích dětí" si Šárka Jančíková povídala s litevským spisovatelem, básníkem a scenáristou Alvydasem Šlepikasem, který látku zpracoval v knize Jmenuji se Maryte.
-
Oslavit i prohru. Francouzská komiksová autorka Pénélope Bagieu píše o ženách a „čarodějnicích“
Pénélope Bagieu ztvárnila různé ženy napříč dějinnými epochami ve svém komiksu Nebojsy. První svazek vydalo v češtině nakladatelství Lipnik.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka