Knížky jsem si vyráběl už jako dítě, vydávat bibliofilie byl můj sen, říká Zdeněk Křenek. Pro svou věc nadchl i Boštíka či Sýkoru

9. leden 2024

„Chtěla bych taky takovou knihu, jako jste udělal panu Boštíkovi,“ řekla Zdeňkovi Křenkovi začátkem 90. let Adriena Šimotová. Také tito dva špičkoví umělci stáli na počátku třicetileté dráhy nakladatelství Aulos, v němž pan Křenek vydává designově, obsahově i výtvarně krásné knihy neboli bibliofilie. Jaká byla jeho cesta do Prahy z Krnova z rodiny, v níž tatínek pykal za odvahu? Jak značku Aulos ovlivnil typograf Zdeněk Ziegler? Ve Vizitce se ptal Ondřej Cihlář.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.