Nakladatelství DharmaGaia jsem pojmenoval po knize, na kterou jsem narazil v Americe, říká Lumír Kolíbal
Buddhismus, východní poesie, ekologie, ale také alternativní přístupy k rodičovství. To všechno jsou témata, která se dlouhodobě dotýkají Lumíra Kolíbala. Od roku 1992 provozuje nakladatelství DharmaGaia a ve Vizitce o tom mluvil s Markétou Kaňkovou.
Říká, že home office má už pětadvacet let, a proto ho krize spojená s pandemií koronaviru tolik nezasáhla. Lumír Kolíbal pracuje doma, a protože jeho nakladatelství DharmaGaia nemá žádné zaměstnance ani provozovny, svou značku mohl v čase karantény docela úspěšně řídit i během pobytu mimo Prahu.
DharmaGaia je nakladatelství, které od roku 1992 vydává knihy o mimoevropských duchovních a kulturních tradicích, o alternativních kulturách, filosofii, psychologii i o nekonvenčně pojatém rodičovství. Myšlenka vydávat tento typ literatury kolovala na přelomu 80. a 90. let mezi lidmi sdruženými v Buddhistické společnosti, do které patřil i Kolíbal. „Chtěli jsme vydávat překlady, ale neuměli jsme to, nebyli jsme schopní dohodnout se na financích, a tak jsem to vzal na sebe jako soukromou iniciativu,“ řekl Lumír Kolíbal ve Vizitce.
Populární jsou knihy o nekonvenčním rodičovství
O mimoevropskou duchovní literaturu a o jógu se zajímal od 70. let, studoval však chemii a pracoval i jako dělník. Vytvořit jakýs-takýs ediční plán, spolupracovat s překladateli a odborníky a vykonávat redakční práci se tak učil za chodu. Směr a název značky byly ale od počátku jasné. Se slovy Dharma (buddhistická nauka) a Gaia (Země) se Kolíbal setkal hned po revoluci v USA, kde narazil na soubor esejů o buddhismu a ekologii. Ta kniha se jmenovala právě DharmaGaia.
Z idey vydávat překladové buddhistické texty se vyklubal větší projekt a postupem času jeho podnikání dostalo odbornější a profesionálnější ráz. V současné době jsou v nabídce nakladatelství nejen nejrůznější knihy o buddhismu (ty vycházejí zhruba v tisícovém nákladu), ale také o netradičním přístupu k rodičovství (patří mezi ty komerčně nejúspěšnější), o ekologii (chystá se například kniha Lesní zahrady v praxi) nebo výběry haiku a další asijské poezie.
Většinu knih Kolíbal vybírá na doporučení odborníků – překladatelů, například v roce 1996 mu přední český japanista Antonín Líman nabídl k vydání titul Pár much a já, což je výtah z japonských haiku. „Když pominu prvorepublikový výběr od Alfonse Bresky, byl to první podobný soubor haiku v češtině,“ dává příklad.
Poslechněte si celou Vizitku, ve které Lumír Kolíbal detailně mluví o vydávaných knihách a důvodech, proč se je rozhodl vydat, o svém vztahu k hudbě nebo o tom, jak se jako mladý muž dostal k buddhismu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...