Když mi budeš naslouchat, poteče tebou řeka. Pásmo z moderní subsaharské poezie 20. a 21. století
Afričtí básníci a básnířky dávají najevo, jak přistupují ke krizi hodnot, a zároveň nechávají nahlédnout do problematických společenských vztahů, ve kterých se ocitají. Výběr z jejich poezie poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Výběr představuje texty psané dvěma evropskými (koloniálními) jazyky. Jakkoli v Africe existuje mnoho jazyků původních, ještě na konci 19. století bylo veškeré vědění v subsaharské části kontinentu předáváno ústně. Drtivá většina místních jazyků neměla až do poloviny minulého století písmo a některé je nemají dodnes.
Dvacáté století pro africké kolonie znamenalo řadu kulturních otřesů a krizí identity: evropské mocnosti zakládaly pro africké děti školy, kde jim byly vštěpovány evropské hodnoty. Tradice začaly pomalu ztrácet svůj původní význam a evropeizace dobyla téměř celou Afriku. Stáří přišlo o monopol pravdy a vědění.
Psaná literatura se začala upevňovat jako legitimní a přijímané umělecké odvětví. Jazyky kolonizátorů napevno zakořenily a po dekolonizaci se staly hlavními oficiálními dorozumívacími prostředky. Spisovatelé (zejména mladí) začali plnit důležitou společenskou roli.
Související
-
Pavel Klusák: Jak bílý antropolog nahrával Afriku. Od hudebních výkonů až po mršinu ožíranou supy
Ohlédnutí za dvacátým stoletím a nejvýznamnějšími cestovateli, kteří vyzbrojení mikrofonem přinášeli zpět nahrávky, které ovlivnily znalosti i sny o Africe dalších generací
-
Jan Bělíček: Jak vypadá ráj pohledem otroka?
Letošní Nobelovu cenu za literaturu získal norský dramatik a spisovatel Jon Fosse. Jeho divadelní hry a prózy mohou čeští čtenáři znát například z překladů Ondřeje Vimra.
-
Cesty za štěstím. Dokument z pěti zemí o tom, co dělá lidi šťastnými
Autorka Tereza Hronová vyrazila do Etiopie, Zambie, Kambodži, Jordánska a Olšan u Brna a hledala recept na štěstí. Ve světě našla odpovědi, ale ještě víc otázek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka