Kdo se bojí Sorose?

George Soros je spekulant, dobrodinec a politické strašidlo. V Maďarsku se proti němu píší zákony. Už méně se ví, že George Soros je také školený filozof a myšlenky, které pomocí svých peněz šíří, mají filozofický rodokmen. Dobrý důvod proto, aby se stal námětem Filozofických reflexí.

George Soros studoval filozofii na London School of Economics. Ve svém přemyšlení navazuje na Karla Poppera, zejména na jeho myšlenku otevřené společnosti, kterou rakouský filozof formuloval pod vlivem nástupu fašismu a nacismu během druhé světové války v Londýně. Po pádu železné opony udělal George Soros z Popperovy myšlenky politický program a vepsal ji přímo do názvu svých nadací Open Society Funds.

Pořadem provázejí Petr Šourek a Petr Fischer. Jejich hostem je Joe G. Feinberg. V pořadu zazní tři  paradoxy Karla Poppera z poznámek ke knize Otevřená společnost a jejím nepřátelé a ukázky z knih George Sorose.

autoři: Petr Šourek , Petr Fischer
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.