Kdo se bojí Sorose?

George Soros je spekulant, dobrodinec a politické strašidlo. V Maďarsku se proti němu píší zákony. Už méně se ví, že George Soros je také školený filozof a myšlenky, které pomocí svých peněz šíří, mají filozofický rodokmen. Dobrý důvod proto, aby se stal námětem Filozofických reflexí.

George Soros studoval filozofii na London School of Economics. Ve svém přemyšlení navazuje na Karla Poppera, zejména na jeho myšlenku otevřené společnosti, kterou rakouský filozof formuloval pod vlivem nástupu fašismu a nacismu během druhé světové války v Londýně. Po pádu železné opony udělal George Soros z Popperovy myšlenky politický program a vepsal ji přímo do názvu svých nadací Open Society Funds.

Pořadem provázejí Petr Šourek a Petr Fischer. Jejich hostem je Joe G. Feinberg. V pořadu zazní tři  paradoxy Karla Poppera z poznámek ke knize Otevřená společnost a jejím nepřátelé a ukázky z knih George Sorose.

autoři: Petr Šourek , Petr Fischer
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?