Kde nefungují čísla, nastupuje umění. DOX upozorňuje aktuální výstavou na situaci uprchlíků

6. duben 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Petr Sís: The Wall

Výstavní projekt I WELCOME představily v ArtCafé kurátorka Michaela Šilpochová a odbornice na migraci z organizace Amnesty International Šárka Antošová.

„Každý z nás by měl začít tím, že si sám sebe představí v té situaci…, že se mu může jednou stát, že to bude on, kdo bude klepat na dveře, a ony budou zavřené,“ říká Michaela Šilpochová a dodává, že zprostředkovat emoci a unikátní lidský příběh dokáže nejlépe právě umění. I proto se DOX připojil ke kampani Amnesty International a za kurátorského dohledu Billa Shipseyho vznikla netradiční výstava, kterou můžete v pražské holešovické galerii navštívit až do 18. června.

Zadáním byla tři slova – I welcome refugees

Snažil jsem se vžít do jejich kůže, říká o svém novém románu inspirovaném uprchlickou vlnou Marek Šindelka

03761026.jpeg

Nesnesitelné vedro, zima, která skoro až paralyzuje, málo vzduchu, hlad, bolest, strach – a jedno lidské pouto táhnoucí se napříč nehostinnou Evropou. To vše najdete v nové knize Marka Šindelky. Jmenuje se Únava materiálu, vychází právě teď a její vznik podnítila uprchlická krize.

„Návštěvník uvidí na stěnách ukázky z devíti povídek devíti předních světových autorů. Jsou to takové ochutnávky, celé povídky si může poslechnout v audioverzi. Texty pak doplňují ilustrace devíti vizuálních umělců,“ popisuje Michaela Šilpochová. Mezi spisovateli jsou Colum McCann, Richard Ford nebo Anne Enrightová. Z českých autorů si můžete poslechnout Marka Šindelku, který k tématu uprchlické krize výrazně promluvil svou poslední novelou Únava materiálu. Mezi výtvarníky najdeme Petra Síse, Anu Juanovou či Olivera Jefferse.  Na vernisáži natáčela Alena Rokosová, část jejího rozhovoru s irskou prozaičkou Anne Enrightovou i ukázku z její povídky Hotel můžete také slyšet v záznamu ArtCafé.

Mimo domov je aktuálně 66 miliónů lidí

Překročit hranice. Dokument z října 2015 o uprchlících a českých dobrovolnících

03632914.jpeg

„Je pátek na začátku října 2015, zhruba devět hodin večer. S kamarádkou Šárkou dobalujeme poslední nezbytnosti do kufru auta. Spacák, pití, svačina na několikahodinovou cestu. Jedeme za dobrodružstvím. Ale tentokrát poněkud jiným, než jsme byly dosud zvyklé.

„Aktuálně máme na světě nejvíc uprchlíků od druhé světové války a mluví se o tom čím dál tím méně. My upozorňujeme na to, že řada těch lidí žije v příšerných podmínkách, mají za sebou těžké osudy a potřebují pomoci,“ doplňuje kontext výstavního projektu Šárka Antošová z Amnesty International. A uvádí i alarmující čísla – aktuálně je na světě 66 miliónů lidí na útěku z domova, 22 miliónů za hranicemi svých států a dalších víc jak 40 miliónů tvoří takzvaní vnitřní uprchlíci.

Celý záznam ArtCafé o projektu I WELCOME včetně pozvánky k poslechu nové řady série Otevřené hlavy Radia Wave a hudby podle výběru Dominika Gajarského si můžete poslechnout zde:

Spustit audio

Související