Kde nefungují čísla, nastupuje umění. DOX upozorňuje aktuální výstavou na situaci uprchlíků

6. duben 2018

Výstavní projekt I WELCOME představily v ArtCafé kurátorka Michaela Šilpochová a odbornice na migraci z organizace Amnesty International Šárka Antošová.

„Každý z nás by měl začít tím, že si sám sebe představí v té situaci…, že se mu může jednou stát, že to bude on, kdo bude klepat na dveře, a ony budou zavřené,“ říká Michaela Šilpochová a dodává, že zprostředkovat emoci a unikátní lidský příběh dokáže nejlépe právě umění. I proto se DOX připojil ke kampani Amnesty International a za kurátorského dohledu Billa Shipseyho vznikla netradiční výstava, kterou můžete v pražské holešovické galerii navštívit až do 18. června.

Zadáním byla tři slova – I welcome refugees

„Návštěvník uvidí na stěnách ukázky z devíti povídek devíti předních světových autorů. Jsou to takové ochutnávky, celé povídky si může poslechnout v audioverzi. Texty pak doplňují ilustrace devíti vizuálních umělců,“ popisuje Michaela Šilpochová. Mezi spisovateli jsou Colum McCann, Richard Ford nebo Anne Enrightová. Z českých autorů si můžete poslechnout Marka Šindelku, který k tématu uprchlické krize výrazně promluvil svou poslední novelou Únava materiálu. Mezi výtvarníky najdeme Petra Síse, Anu Juanovou či Olivera Jefferse.  Na vernisáži natáčela Alena Rokosová, část jejího rozhovoru s irskou prozaičkou Anne Enrightovou i ukázku z její povídky Hotel můžete také slyšet v záznamu ArtCafé.

Mimo domov je aktuálně 66 miliónů lidí

„Aktuálně máme na světě nejvíc uprchlíků od druhé světové války a mluví se o tom čím dál tím méně. My upozorňujeme na to, že řada těch lidí žije v příšerných podmínkách, mají za sebou těžké osudy a potřebují pomoci,“ doplňuje kontext výstavního projektu Šárka Antošová z Amnesty International. A uvádí i alarmující čísla – aktuálně je na světě 66 miliónů lidí na útěku z domova, 22 miliónů za hranicemi svých států a dalších víc jak 40 miliónů tvoří takzvaní vnitřní uprchlíci.

Celý záznam ArtCafé o projektu I WELCOME včetně pozvánky k poslechu nové řady série Otevřené hlavy Radia Wave a hudby podle výběru Dominika Gajarského si můžete poslechnout zde:

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.