Písně pro uprchlíky

24. říjen 2017

Války, přírodní katastrofy a klimatické změny přiměly v současnosti k útěku z domova rekordní počet lidí. Političtí vůdci prý zklamali, takže jako vždy, když jde do tuhého, nastal čas pro silné hudební apely.

Potřeba hudebníků napříč globální scénou vyjádřit se k uprchlické krizi a projevit názor k vyhrocené politicko-bezpečnostní démonizaci nešťastníků stoupá; není dne aby nevyšlo album pracující s premisou: pokud se mě namísto hodnověrných zpráv dostává tendenční mediální manipulace, nezbývá než přijít s vlastními. Oči otevírajícími, byť se poslouchají těžce, jak tvrdí chorvatský zpěvák Mojmir Novakovič završující skladbu Ivo se šeće z nového alba Selo Na Okuke skupiny Kries výstižným videoklipem.

"Pro někoho z nás může být hrozné zpívat o politice, já si ale myslím, že téma uprchlické krize není o politice, ale o soucitu," tvrdí britský songwriter Nick Mulvey, bývalý člen skupiny Portico Quartet. Na druhém albu Wake Up Now zpívá: "Už se nechci dívat na to, jak ztrácíme čas. Probuďte se. Teď hned."

Když psal skladbu Myela, s veškerými zisky věnovanými britské humanitární organizaci, odmítl předstírat chápání nejistoty a traumat uprchlíků. Studoval archívy OSN, navštívil tábor ve francouzském přístavu Calais a od místních si nechal vyprávět, čím si prošli. Vizualizaci videoklipu pak svěřil výtvarníkovi a animátorovi Majidu Adinovi z Íránu; jak jinak, člověku na útěku před jistou smrtí.

Afričtí hudebníci už desítky let své krajany před cestou na vysněný Západ varují: pokud přežijete plavbu přes Středozemní moře, pamatujte, v Evropě vás žádný ráj nečeká. V roce 2012, kdy se na severu Mali rozhořela válka a do té doby mírumilovné zemi hrozilo nebezpečí islámského fundamentalismu, ocitla se spousta malijských hudebníků v první protestní linii. Na čerstvé albové novince La Confusion (Zmatek) dokonce i slepá manželská dvojice Amadou & Mariam, stranící se ve svém afrorocku dosud jakýchkoliv politických komentářů.

Skladba C'est Chaud se například ostře vyhrazuje proti bezhlavému opuštění domovů a téma La Confusion vysvětlila Miriam: "Žijeme ve velmi zvláštní době, kdy přestáváte rozumět tomu, co se děje. Cítili jsme, že lidé jsou zmateni, přestávají jeden druhému naslouchat a z velkých plánů zůstala jen prázdná slova. Ze zpráv slyšíme, jak se věci mění, nebo se začnou měnit, ale realita je jiná a my už nevíme, čemu bychom měli věřit. K pochopení toho, co se opravdu děje, musíme mít stále víc trpělivosti."

Do nejmasovějšího projevu solidarity posledních let, koncertům nazvaným Give A Home (Daruj domov), se 20. září, ve Světový den uprchlíků, zapojilo přes tisíc hudebníků z celého světa, včetně naší Katarzie a Thoma Artwaye. Akce pořádaná organizacemi Amnesty International a Sofar Sounds zavedla hvězdné i neznámé hudebníky do předem utajených bytů a míst: dřívější obří charitativní megaakce vystřídal intimní dialog v soukromí; setkání hudebníků, aktivistů a uprchlíků nemělo předem určený scénář, ten vyplynul z předávání prožitků a návrhů řešení s realistickým odhadem, čeho lze s hudbou dosáhnout.

Projevů solidarity s uprchlíky, propagovaných zdarma Facebookem, se například zúčastnili Ed Sheeran, Billy Bragg, Laura Mvula, Rodrigo y Gabriela, Gregory Porter, skupina The National nebo italský skladatel Ludovico Einaudi. Postoj k uprchlické krizi, konkrétně k dění na italském ostrově Lampedusa, dal zřetelně na vědomí už spoluprací se skupinou Canzoniere Grecanico Salentino. Ta jímavou skladbou Solo Andanta před dvěma roky přišla s prohlášením: "Máme povinnost se o uprchlíky postarat, jinak ztrácí smysl, abychom Evropu nazývali komunitou. Neměli bychom zapomínat, že jsme všichni potomci emigrantů."

Když kanadská novinářka, spisovatelka a aktivistka Naomi Klein tvrdí, že uprchlíci a změna klimatu nejsou problémy, nýbrž zprávy o borcení systému, její ostře vyprofilovaný názor bere britská zpěvačka Nadine Shah za svůj. "Když píšeš o životě někoho jiného, neseš osobní zodpovědnost za vyřčené," říká přitom Nadine, dcera pákistánského otce a norské matky. Před natáčením podle ní politicky nejostřejšího alba Holiday Destination proto nakoukala spoustu dokumentárních filmů, bavila se s uprchlíky, spojila se s nevládními organizacemi doma i Turecku a samosebou, zapojila se do Give A Home.

Ve skladbě Out The Way popisuje  Nadine s tmavou pletí osobní zážitky. "Táhni, odkud jsi přišla," slyšela od některých Britů. "A kam? Do Sunderlandu, kde jsem se narodila?" odpovídala jim. Dobře se u toho necítila a z podrážděného zvuku je to slyšet.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...