Katharina Schmitt: Obrázek mládí. Experimentální hra s podtitulem „rozhlasová výstava“

14. březen 2023

Podívejte se! Uspořádali jsme pro vás výstavu. Hra dramatičky a režisérky Kathariny Schmitt Obrázek mládí překračuje hranice obvyklého chápání rozhlasové inscenace a zve diváky k nevšednímu, mnohovrstevnému zážitku. Z mozaiky vzpomínek, příběhů a prchavých myšlenek se tu skládá obraz nepřítomné dívky – samotného mládí se vší idealizací i tajemstvím, které k němu patří.

Osoby a obsazení: Starý muž (Josef Somr), Ona (Šárka Vaculíková), Fotograf (Petr Vaněk), Kurátorka (Lucie Trmíková), Matka (Marta Vítů), Otec (Jiří Štrébl), Kamarádka (Ivana Uhlířová), Uklízečka (Irena Kristeková) a Spolužák (Michal Kern)
Dramaturgie: Klára Novotná
Překlad: Viktorie Knotková
Zvukový design: Ladislav Železný
Hudba: Tomáš Vtípil
Režie: Katharina Schmitt
Natočeno: 2015
Ke hře Obrázek mládí

Nad jednotlivými exponáty – předměty, které všechny patřily nepřítomné dívce – nám jejich současní majitelé přibližují svá setkání s ní, otevírají svou vlastní perspektivu, nechávají nahlédnout do svého vnímání a představují otisk, který v nich zanechala. Tak, jako po miliónech let otiskne živá hmota svůj obraz do kamene.

Katharina Schmitt, autorka hry i režisérka inscenace, pochází původně z německých Brém, vystudovala ale režii na pražské DAMU a momentálně žije a tvoří střídavě v Berlíně a v Praze, kde je kmenovou režisérkou Studia hrdinů. Původní nápad na hru Obrázek mládí vznikl z objednávky divadla Thalia Theater v Hamburgu. Pro Český rozhlas autorka text přepracovala a vytvořila svébytnou rozhlasovou verzi. Do češtiny ji přeložila Viktorie Knotková. Při realizaci pracovala Katharina Schmitt právě se sobě blízkými herci ze Studia hrdinů Ivanou Uhlířovou, Jiřím Štréblem, Petrem Vaňkem a dalšími, ale také s Josefem Somrem či Šárkou Vaculíkovou.

Nový divadelní prostor ve Veletržním paláci v Praze: Studio Hrdinů

Pro vznik inscenace byla klíčová také spolupráce se zvukovým designérem Ladislavem Železným a skladatelem Tomášem Vtípilem. Ten se rozhodl vytvořit celou hudební rovinu pouze z možností, které nabízí a přináší lidský hlas – materiál mu poskytli jednak samotní herci, jednak pěvecký sbor Láska opravdivá, se kterým nahrával.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...