Katedrála svatého Bartoloměje v Plzni
V letošním roce symbolem města Plzně je EHMK – evropské hlavní město kultury. Symbolem, který trvá po staletí je bezesporu katedrála sv. Bartoloměje.
Je ojedinělá, usadila se majestátně přímo ve středu města, a i když je dlouhá jen 52 metrů , široká 30 metrů a její klenby dosahují výšky 52 metrů, působí impozantně. Její jediná věž je se svými 102 metry nejvyšší v Čechách.
Průvodcem gotickým trojlodním chrámem je architekt Jan Soukup, autor stejnojmenné knihy. Ze svého vztahu ke katedrále se vyznává i farář Emil Soukup, biskup František Radkovský a Václav Hynčík , autor fotografií v Soukupově knize. O zvonech vypráví Štěpánka Pflegerová z Městského archivu. Plzeňská věž a sebevražedné pokusy – to je téma psychiatra Davida Hynčíka.
Otisk zanechala katedrála i ve tvorbě mladého německého sochaře Haralda Bäumlera. V pořadu zazní i literární ukázky z děl katedrálou inspirovaných v podání Jany Kubátové a Bronislava Kotiše.
Páteční večer 17. dubna na stanici Vltava připravili Miroslav Buriánek a Tamara Salcmanová.
Nejposlouchanější
-
Tragédie Liblice. Mysteriózně-špionážní vesnické krimi s prvky utopického thrilleru z dílny VOSTO5
-
Jane Austenová: Rozum a cit. Příběh o osudových láskách, nadějích i milostných zklamáních
-
Molière: Lakomec. Ivan Trojan v titulní roli slavné komedie, v níž jde o peníze až v první řadě
-
Alexandre Dumas ml.: Dáma s kaméliemi. Příběh o tragické lásce pařížské kurtizány
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.