Karel Steigerwald: Marta Peschek jde do nebe

03226488.jpeg

Herectví Pavla Landovského připomene inscenace hry Karla Steigerwalda, Marta Peschek jde do nebe, v níž si zahrál vedle Niny Divíškové jednu ze dvou hlavních rolí.

Poslouchejte na Vltavě 16. října 2014 ve 21:30. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do středy 22. října 2014.


Otevře se po smrti nebeská brána každému? Nebo je nebe jen pro vyvolené? Karel Steigerwald o námětu říká: „Tato hra by se dala vyprávět jako anekdota o špinavém dědkovi, který nechce pustit jakousi protivnou ženu do prostoru, který snad právě on hlídá. Žena používá nejrůznější prostředky k tomu, aby pronikla tam, kam nesmí. Dědek se brání, jak to jde.

Někdo by anekdotu mohl vyprávět trošku jinak: Jde o ženu zesnulou a jejím cílem je nebe. Dědek je jakýmsi nebeským hlídačem. Lidé trošku víc zasvěcení by řekli, že anekdota vzdáleně zavání různými příhodami, které se staly dramatikovi Bertoltu Brechtovi. Já říkám, že je to jakási pochmurná pocta dvacátému století, jež nás právě opouští. Z toho všeho je patrné, že se nutně musí jednat o komedii, protože jen komedie snese všechny ty naplaveniny.“


Účinkují: Nina Divíšková a Pavel Landovský

Režie: Ivan Rajmot

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby