Karel Marysko: Utěšitel. Absurdní povídka z Břevnovského hřbitova

16. březen 2024

Svérázný umělec svému příteli na hřbitově vysvětluje, komu patří netradičně vyzdobený hrob, jehož údržbu má na starost. Původně z legrace se zavázal, že v případě úrazu či smrti kolegy z ateliéru vše zařídí, a to za pouhých deset korun měsíčně. Fakt, že zmíněný kolega byl mnohem mladší než on sám, je jen jedním z absurdních prvků tohoto vyprávění z doby socialismu, nad kterým se člověk musí pousmát. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Josef Somr
Připravila: Věra Pašková
Režie: Alena Adamcová
Natočeno: 1990

Příběh Utěšitele posluchače přesouvá na Břevnovský hřbitov v době socialismu. Zde se náhodou setkávají dva dávní přátelé. Osobitý umělec Habakuk zvědavému společníkovi představuje své nové dílo na jednom ze zdejších hrobů.

Dotaz, jak se k němu dostal, odstartuje spletité vyprávění, ve kterém hraje roli sukničkář odcházející do důchodu, skutečná lidská dobrota, nepovedený žert, a pak už jen shoda šťastných i nešťastných náhod. Posluchače pobaví absurdita předrevoluční doby i života samotného.

Tvůrcem předlohy byl cellista, člen orchestru Národního divadla, básník a prozaik Karel Marysko, mimo jiné důvěrný přítel Bohumila Hrabala.

Spustit audio

Související