Karel Leger: Soukromý detektiv

6. leden 2018
Herec Aleš Procházka při natáčení minutové hry Po bitvě

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.


Povídka českého autora z přelomu 19. a 20. století o jedné loupeži a jedné nevěře v novém rozhlasovém podání Aleše Procházky. On-line k poslechu do 12. ledna 2018.

Karel Leger se narodil roku 1859 v dnešní Legerově ulici. Ne však té pražské, nýbrž kolínské. Později nastoupil ke studiu gymnázia v Klatovech, které ho do jisté míry nasměrovalo dál. Vyučoval tam totiž spisovatel Alois Vojtěch Šmilovský a ve vyšších ročnících studovali Jaroslav Vrchlický a Josef Thomayer. Roku 1873 tak Leger odešel na akademické gymnázium do Prahy, kde také odmaturoval a začal publikovat první básně. Nakonec se ale přece jen vrátil do Kolína, aby převzal rodinný statek, který ho pak živil až do smrti. Psaní se však nevzdal a svým věhlasem dalece překročil hranice Kolína.

Proslavil se především epickými básněmi a veršovanými povídkami, zasazenými do rodného Polabí, v nichž vyjádřil lásku k vlasti a satirickou kritiku maloměstského prostředí. Psal i prózu a divadelní hry. Je řazen mezi realisty, s prvky romantismu a fantastiky.

Jeho drobná povídka Soukromý detektiv vyšla původně v časopisu Národní politika v roce 1932, posléze se objevila ve sbírce Lupiči nedobytných pokladen, která vyšla před pár lety. Dnes ji uvádíme v nové rozhlasové podobě.

Účinkuje: Aleš Procházka

Připravila: Jiřina Tejkalová
Dramaturgie: Klára Fleyberková
Režie: Vlado Rusko

Natočeno v roce 2017.

Spustit audio
autoři: Jiřina Tejkalová, Tvůrčí skupina Drama a literatura