Karel Hynek Mácha: Pouť krkonošská. Prozaická snová vize romantického básníka

19. srpen 2023

Povídka byla inspirována básníkovou zálibou v putování po hradech, zámcích a zříceninách i po horách, kopcích a lesích. Mácha několikrát vystoupil také na Krkonoše. Bezprostředním podnětem k napsání povídky byl sen, který si básník zapsal v roce 1833. Povídku českého básníka období romantismu poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Čte: Petr Lněnička
Připravil: Jiří Vondráček
Režie: Markéta Jahodová
Natočeno: 2010

V povídce Pouť krkonošská Karla Hynka Máchy (1810−1836) vystupuje jako hlavní hrdina „poutník“, který je představitelem básníkova hledání. Pouť v horské krajině symbolizuje pocit postupného osamocování. Základem vize je mýtus o klášteře na Sněžce. Jeho zemřelí mniši mají možnost ožít vždy na jeden den v roce, před stálou nadějí však nakonec dávají přednost smrti.

autor: Jiří Vondráček
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.