Karel Čapek: Povětroň. Noetické zkoumání jednoho lidského osudu
Čapkovo zaujetí noetickou problematikou, jež se zabývá zkoumáním podstaty poznání, se projevovalo již v Povídkách z jedné kapsy i v Povídkách z druhé kapsy, a především se pak stalo základem jeho volné noetické trilogie (Hordubal, Povětroň, Obyčejný život). Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Román Povětroň z roku 1934 je druhou částí Čapkovy noetické trilogie. Bezejmenný letec se zřítí s letadlem a později umírá nikým nepoznán v nemocnici. Neznámý lidský osud se v tomto vyprávění rekonstruuje z několika odlišných stanovisek.
Nezbytnost přiblížit se k pravdě z mnoha stran vedla k rozbití souvislého románového děje na sled menších celků podávajících příběh z hlediska jednotlivých vypravěčů. Vyprávění se rozšiřuje i o aspekty mravní a sociální. Vyústění poznání se nalézá nikoli v jednom soudu, nýbrž v plnějším obsáhnutí složitého života.
Související
-
Karel Čapek: Zahradníkův rok
Karel Čapek měl velké pochopení pro různé lidské záliby a koníčky. Psal o nich hojně a sám také mnohé pěstoval. Filatelisty, kaktusáři, sběrateli perských koberců…
-
KVÍZ: Před 135 lety se narodil Karel Čapek. Jak dobře znáte jeho dílo?
Literární talent, nadčasové myšlenky i nezlomný charakter – tak lze stručně charakterizovat autora, který zemřel 25. prosince 1938, tedy před 85 lety.
-
Při Čapkově Matce je kvůli Ukrajině silná atmosféra. Půlka diváků je na straně syna, co chce pušku
Saša Michailidis se ptá dramaturgyně Divadla MANA v Praze Vršovicích Věry Maškové a překladatele, publicisty a experta na Karla Čapka Hasana Zahiroviće.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka