William Shakespeare: Mnoho povyku pro nic. Komedie o dvou svérázných milencích
Bořivoj Navrátil a Růžena Merunková jako slavní hašteřiví milenci ze Shakespearovy komedie. Na jejím konci se konají hned dvě svatby. Jestli se tak po mnoha peripetiích stane díky lásce nebo kvůli intrikám, těžko říct... Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Námět jako v mnoha jiných případech čerpal dramatik z literatury. Příběh dívky, kterou záměrná pomluva přivede téměř do záhuby, mohl číst například v povídce Mattea Bandela nebo v Ariostově Zuřivém Orlandovi. Není však tolik důležité, co hru s využitými díly spojuje, jako spíš to, co Shakespeare přidal. A že toho nebylo málo, dokládá fakt, že se hra po více jak 400 letech těší možná ještě většímu věhlasu než v roce svého vzniku.
Komedie Mnoho povyku pro nic byla napsána s největší pravděpodobností na konci roku 1598 či na začátku roku 1599. Nejen v chronologii tato hra tvoří jaký si předěl v Shakespearově komediální tvorbě. Obraz světa, lidských vztahů a pohnutek získává několikanásobným zrcadlením, kterého se mu v komedii dostane, pokřivený, chcete-li groteskní nádech.
Úpravu připravil Josef Hlavnička z překladu Aloyse Skoumala, od jehož narození uplyne 19. června letošního roku 120 let. Režisér Miroslav Jareš do druhé milenecké dvojice Klaudia a Hery obsadil v roce 1976 Jana Bartoše a Jaroslavu Pokornou, do dalších rolí například Zdeňka Ornesta, Milana Kláska, Jaroslava Kepku, Svatopluka Skládala, Evu Klepáčovou a Drahomíru Fialkovou.
Související
-
Skladatel William Byrd a shakespearovská Anglie
Akademie představí reprezentativní část tvorby letošního jubilanta Williama Byrda, od jehož úmrtí uplynulo rovných 400 let.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.