Duchové všedních dní. Povídky slovenského spisovatele Marka Vadase

13. prosinec 2024

Celkem třináct povídek – osm delších a pět krátkých – výrazného představitele současné slovenské literatury Marka Vadase, autora jedenácti knih pro dospělé i pro děti a mládež, si nyní můžete poslechnout ve vltavské Povídce a online čtyři týdny po jejich odvysílání.

Slovenský spisovatel a novinář Marek Vadas, svého času poradce kamerunského krále, ve svých povídkových knihách Léčitel, Černé na černém a Špatná adresa (všechny do češtiny přeložil Ondřej Mrázek) vychází ze svých cest nejen po Kamerunu, ale i Čadu, Gabonu nebo Nigérii.

V Kamerunu je celá Afrika: poušť i tropický prales, oceán i sopečná pohoří, tři sta národů, křesťanství na všechny způsoby, islám i přírodní náboženství.
Marek Vadas

Přestože pro své příběhy rád volí exotické prostředí, nejsou pro něj reálie z afrických měst ani venkova tím nejzásadnějším. Nespravedlivě rozvržený svět, v němž je luxus bohatých zaplacen bídou chudých, je téma celoplanetární.

Vadase zajímají lidé na okraji, mnohdy osiřelé děti nebo alkoholici, s nimiž se nikdo a nic nemazlí. Únik do jiných světů, ne vždy laskavějších, nabízejí kouzelníci, šamani a léčitelé, kterých je v ulicích kamerunské Doualy nebo gabonského Lambaréné celá plejáda. Svět magie se s realitou prolíná přirozeně jako ženská těla s mužskými. O smrti, která si vzala mladou dívku, o duchovi v podobě pouličního prodavače nebo o bizarní výměně těl vypráví autor klidně a nevzrušeně jako o běžné součásti všedního dne.

Stejně přirozeně jako propojuje svět kouzel a všednosti, svět živých se světem mrtvých a svět mýtů se světem moderním, propojuje svět dospělých se světem dětí. V roce 2004 získal cenu Bibiany za nejlepší slovenskou dětskou knihu, za Rozprávky z čiernej Afriky a v roce 2007 cenu Anasoft Litera pro nejlepší slovenskou prozaickou knihu, a to právě za sbírku povídek Liečiteľ. V roce 2022 jeho zatím poslední povídková sbírka Šesť cudzincov figurovala mezi nominovanými tituly v Desítce Anasoft Litera.

Jsem kluk z knihy, Smrt na oslavě, Den na vodě

Kluk, který nemá mámu ani tátu a do kamerunské Doualy ho přinesl vítr od moře spolu s dalšími vytrženými stránkami z knih. V hospodě La Cocotte sedí v roku smrt a čte si noviny. A do třetice – podivný pouliční prodavač s lavorem s oříšky na hlavě, který se v Douale zjevil po jedné šílené bouřce.

Tři příběhy z knihy Léčitel.

Slunečná obloha, U kníratého doktora

Malý chlapec se se svým psem vydá do města, aby všem dokázal, že se dokáže o sebe postarat sám. Ve druhé povídce alkoholik hledá v nemocnici v Lambaréne i v záhrobí bylinku, která by ho vyléčila z jeho neduhu.

Dva příběhy z knihy Léčitel

Umělá hmota, Silný tabák

Chlapci se nechce celý život prohrabávat smradlavou skládkou jako jeho otec a umíní si, že bude raději básníkem. David z druhé povídky má všechno, co by si mohl přát – dobrou ženu, práci, vlastní dům. A přece s ním není něco v pořádku.

Dva příběhy z knihy Černé na černém.

Špatná adresa, O ženě s bandaskou místo hlavy, Proč chlastáme, V sudu, Žena dvou mužů, Muž se svatozáří

Šest drobných příběhů z povídkové knihy Špatná adresa se odehrává v mikrosvětě baru Na úrovni kdesi na periferii afrického velkoměsta.

Ticho

Anděl strážný mu nadiktoval knihu, ve které je „všechno“. A on teď sedí v hospodě U Lva a lidé za ním chodí, aby jim poradil, jak mají žít.

Povídku z knihy Šest cudzincov uvádíme v původním znění.

autor: Ivana Myšková
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.