Karel Čapek: Matka. Drama ženy, která odmítá obětovat své syny válce
Poslední dramatické dílo Karla Čapka vzniklo stejně jako předchozí Bílá nemoc jako výraz autorových obav ze vzestupu nacismu a ohrožení demokracie v Evropě. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Úprava a režie: František Štěpánek
Dramaturgie: Jaromír Ptáček
Natočeno: 1953
Myšlenku k napsání Matky dala Čapkovi jeho žena, herečka Olga Scheinplflugová. Dalším inspiračním podnětem byla, jak Čapek sám uvedl v rozhovoru pro týdeník Čin, fotografie španělské ženy klečící nad mrtvolou svého syna, který padl v občanské válce. Tu otiskly v roce 1937 Lidové noviny. Příběh ženy, která ztratila ve válce své blízké a brání svému nejmladšímu synovi, aby odešel se zbraní v ruce bránit ohroženou vlast, měl premiéru v únoru roku 1938 ve Stavovském divadle. Titulní roli tehdy ztvárnila pod režijním vedením Karla Dostala herečka Leopolda Dostalová.
Čtěte také
Čapek o Matce prohlásil, že je to „hra krutá a jaksi senzační“, ale že aktuálním námětem sledoval probudit svědomí diváků. V roce 1953 nastudovala roli Matky v pražském Národním divadle herečka Otylie Beníšková. Její skvělý herecký výkon byl zaznamenán i na rozhlasový pás.
Čapkovo drama z roku 1938 reflektující ohrožení národní existence v předvečer druhé světové války, vysíláme na Vltavě v den, kdy si připomínáme vznik samostatného československého státu.
Související
-
Život se nepíše, žije se. O posledních letech malíře a spisovatele Josefa Čapka
Poslední léta života malíře a spisovatele Josefa Čapka představuje spisovatel a publicista Miloš Doležal na velikém sugestivním plátnu na pomezí dokumentu a beletrie.
-
Jak přiblížit Čapka mladým? Přes techniku a lásku ke zvířatům a přírodě, myslí si Zdeněk Vacek
Karel Čapek a novinařina, divadlo, motorismus, Karel Čapek a naděje – o tom všem s ředitelem Památníku Karla Čapka mluvila ve Vizitce Markéta Kaňková.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.