Karel Čapek: Matka. Drama ženy, která odmítá obětovat své syny válce

28. říjen 2022

Poslední dramatické dílo Karla Čapka vzniklo stejně jako předchozí Bílá nemoc jako výraz autorových obav ze vzestupu nacismu a ohrožení demokracie v Evropě. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Osoby a obsazení: matka (Otýlie Beníšková), otec (Felix le Breux), Ondřej (Miloš Kopecký), Jiří (Jan Víšek), Kornel (Gustav Heverle), Petr (Otakar Brousek st.), Toni (Vladimír Hrubý), starý pán (Josef Bartůněk), mužský hlas z amplionu (Viktor Očásek), ženský hlas z amplionu (Zuzana Kočová), vypravěč (Milan Křížek) a inspicient (Jindřich Zloský)
Úprava a režie: František Štěpánek
Dramaturgie: Jaromír Ptáček
Natočeno: 1953

Myšlenku k napsání Matky dala Čapkovi jeho žena, herečka Olga Scheinplflugová. Dalším inspiračním podnětem byla, jak Čapek sám uvedl v rozhovoru pro týdeník Čin, fotografie španělské ženy klečící nad mrtvolou svého syna, který padl v občanské válce. Tu otiskly v roce 1937 Lidové noviny. Příběh ženy, která ztratila ve válce své blízké a brání svému nejmladšímu synovi, aby odešel se zbraní v ruce bránit ohroženou vlast, měl premiéru v únoru roku 1938 ve Stavovském divadle. Titulní roli tehdy ztvárnila pod režijním vedením Karla Dostala herečka Leopolda Dostalová.

Čtěte také

Čapek o Matce prohlásil, že je to hra krutá a jaksi senzační, ale že aktuálním námětem sledoval probudit svědomí diváků. V roce 1953 nastudovala roli Matky v pražském Národním divadle herečka Otylie Beníšková. Její skvělý herecký výkon byl zaznamenán i na rozhlasový pás.

Čapkovo drama z roku 1938 reflektující ohrožení národní existence v předvečer druhé světové války, vysíláme na Vltavě v den, kdy si připomínáme vznik samostatného československého státu.

Spustit audio

Související