Kafka Unchained / Odpoutaný Kafka

19. říjen 2017

Česká verze rozhlasového komixu polské dokumentaristky Malgorzaty Zerwe a amerického rozhlasového tvůrce Davida Zane Mairowitze se pokouší narušit mýtus "kafkovské temnoty" a ukázat Franze Kafku jako člověka s osobitým smyslem pro humor.

Na počátku stála idea převést Kafkův Zámek/Das Schloss do podoby komiksu. Na adaptaci nedokončeného románu Franze Kafky o bloudění zeměměřiče K. do podoby grafické novely spolupracoval David Z. Mairowitz s českým ilustrátorem a hudebníkem Jaromírem Švejdíkem alias Jaromírem99. Na tento projekt navázala výstava s názvem „K: Kafka v KomiKsu“ ve Stuttgartu a jiných městech.

Poté se autoři rozhodli materiál z výstavy a zvukové instalace přetavit do podoby rozhlasového dokumentu. „Akustický komiks“ se zaměřuje především na tři ilustrátory, kteří byli zapojeni do výstavy, a jejich velmi osobní interpetace Kafkova díla: Kromě Jaromíra99 to byla francouzka Chantal Montellierová a američan Robert Crumb. V dokumentu zní hudba jeho skupiny Kafka Band, ojedinělý literárně-hudební projekt, ve kterém vedle Jaromíra 99 a Dušana Neuwertha účinkuje coby vypravěč, nebo – chcete-li – předčítač Kafkových textů, spisovatel Jaroslav Rudiš.

03640928.jpeg

Hlavní myšlenkou autorů bylo osvobodit, vyvázat Franze Kafku z temného „kafkovského“ světa. Autoři jsou přesvědčeni, že tento temný, ba zlověstný obraz zakrývá primárně komickou skutečnost Kafkových děl.

V dokumentu, kterým provází dva vypravěči glosující různé situace a Kafkovy texty, se setkáme i s gymnazistou a kafkovským raperem Tobiasem Stollem, expertem na Kafku ze Senegalu Mbaye Seyem, a – s Franzem Kafkou ... obchodníkem ze Salzburgu!

Spustit audio