Jyrki Vainonen: Motýl

13. červenec 2020

Vynikající krátká fantasy povídka současného finského spisovatele. Poslechněte si znepokojivý příběh, ve kterém je načrtnutý vztah fantastické bytosti a jejího pána. On-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Ivana Uhlířová
Připravila: Vladimíra Bezdíčková
Překlad: Laura Kauppinenová
Režie: Apolena Novotná
Natočeno: v roce 2018

Jyrki Vainonen (*1963) je finský spisovatel, překladatel, vede kurzy tvůrčího psaní. V jeho dílech převažují žánry fantasy a sci-fi. Debutoval na konci 90. let povídkovou sbírkou Objevitel a jiné příběhy, za kterou získal ocenění deníku Helsingin Sanomat a města Tampere. Z ní pochází i rozhlasově uváděná povídka Motýl.

Jeho díla se vesměs odehrávají v blíže neurčeném prostoru, často je u něj hranice mezi fantastičnem a realitou nejasná, kritika v souvislosti s jeho prózami hovoří o „mystice všedního dne“.

Jako překladatel převedl do finštiny vybraná Shakespearova díla a sbírky irského básníka Seamuse Heanyho, působil také jako předseda Svazu finských spisovatelů.

autoři: Vladimíra Bezdíčková , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová