Jubilující Bedřich Smetana. Životní i tvůrčí cesta našeho národního skladatele pohledem Lukáše Hurníka

3. březen 2024

Smetana by byl udiven, kdyby zjistil, jak mohutně oslavujeme jeho 200. výročí. Ve své době měl též hodně příznivců, ale jejich obdiv byl většinou zkalen pokřikováním hlasitějších odpůrců. Během svého života zažil tolik záště, závisti a pomluv, že je s podivem, že v takové atmosféře mohl tvořit. Nabízíme šest částí ze sedmidílného seriálu, vysílaného k výročí Bedřicha Smetany. 

Připravil: šéfredaktor hudební stanice D-dur Lukáš Hurník
Premiéra: 26. 2. 2024

Do života Bedřicha Smetany záhy vstoupila série nemocí, které měly společný základ ve zranění, jež v dětských letech utržil při nebezpečné hře s výbušninami. V Poledních koncertech na našeho hudebního velikána pohlížíme z několika úhlů: jako na zázračné dítě (a poznáváme jeho rané skladby, ale i operu, která má blízko k dětskému světu), vlastence a bojovníka (píšícího polky, pochody ale i bojujícího statečně s osudem), intelektuála (jehož hudba je promyšlená a důmyslná), virtuosa (u klavíru i v instrumentaci), dirigenta, hudebního architekta a pacienta. 

3. března 20:00 / premiéra na Vltavě
Bedřich Smetana: Dvě vdovy
Studiově natočená celá opera Smetanovy Dvě vdovy byla pořízena k velkému Smetanovskému výročí. Premiérové uvedení nové kompletní opery, která vznikala ve studiích Českého rozhlasu pod taktovkou dirigenta Roberta Jindry, nemá v České republice obdoby. Účinkují hvězdy české pěvecké scény Adriana Kučerová (Karolína), Kateřina Kněžíková (Anežka), Pavol Breslik (Ladislav), Adam Plachetka (Mumlal), Jana Sibera (Lidka), Petr Nekoranec (Toník), Sbor opery Národního divadla se sbormistrem Pavlem Vaňkem a Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Společné vysílání stanic Český rozhlas Vltava a Český rozhlas D dur. Připravili, uvádějí a se svými hosty rozmlouvají Lukáš Hurník a Vojtěch Babka.

Spustit audio