Juan Emar: Hotel Mac Quice

11. prosinec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Svatopluk Skopal (2019)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Chilský prozaik, výtvarník, kritik umění Juan Emar měl osud téměř prokletého básníka – za svého života byl čten a uznáván jen úzkým okruhem přátel. Dnes je považován za nejvýznamnějšího představitele chilské avantgardy a předchůdce tzv. nové latinskoamerické prózy.  Jeho povídku Hotel Mac Quice v podání Svatopluka Skopala poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

V roce 1919 Juan Emar (1893–1964) odjel na čtyři roky studovat do Paříže, kde se stal členem umělecké skupiny Montparnasse, která se později v Chile snažila prosazovat evropské moderní umění. V roce 1935 vydal tři romány (Miltín, Jeden rok, Včera), o dva roky později vydal sbírku povídek Diez (Deset), z níž také pochází povídka Hotel Mac Quice. Ani jedna z Emarových knih nevzbudila ve své době zájem kritiky ani čtenářů, autor byl objeven a částí kritiky doceněn až v 70. letech.

Emarovy fikce nabourávají tradiční realismus, jsou fragmentární a alegorické, silně ovlivněné dobovými evropskými uměleckými proudy. Povídka Hotel Mac Quice je dokonalou ukázkou Emarova prozaického umu: rozpadající se realita kolem kráčejícího vypravěče je děsivá i humorná zároveň, vypravěčovo nejisté vědomí tápe v kulisách světa, který není racionálně uchopitelný.

Převzato z knihy Had, který se kouše do ocasu. Výbor hispanoamerických fantastických povídek (Brno: Host, 2008)

Účinkuje: Svatopluk Skopal

Překlad: Markéta Riebová
Připravil: Petr Turek
Zvukový mistr: Miloš Kot
Režie: Petr Mančal
Natočeno v roce 2008.

autor: tur
Spustit audio