Jsem zážitková malířka. Důležité jsou pro mě procesy vzniku i zániku, síly, které nás ovlivňují, říká Kamila Ženatá
„Nejdůležitější, co máme, jsou vztahy,“ míní Kamila Ženatá, která ve své tvorbě interpretuje koloběh přírody a lidského nevědomí. Umění vystudovala na AVU, psychoterapii se věnuje více než třicet let. Do výcviku ji tehdy přihlásil farář Bohumil Baštecký, což je pro její životní cestu typické. „Životem proplouvám, blízcí lidé mě někam nasměřují a já je vyslyším,“ řekla ve Vizitce Karolíně Koubové. Kamila Ženatá aktuálně vystavuje v Praze v Doxu a v Kampusu Hybernská. Repríza
Související
-
Po škole mi chyběli přátelé, a tak jsem si jich pár utkala, říká výtvarnice Zdena Šafka
Ovlivnili ji impresionisti, ale taky Václav Boštík i věcný David Hockney. Malba jí pomáhala vyrovnat se s neradostnými okamžiky, na UMPRUM vystudovala textilní tvorbu.
-
Nemám potřebu posílat do světa další artefakty, mám ráda umění formou výzkumu, říká Barbora Klímová
Na stáži v Belgii si uvědomila, že nechce být součástí světa, v němž umělci neustále tvoří nová díla a soutěží o pozornost soukromých galerií.
-
Chci, aby mé obrazy překvapovaly i mě samotnou, říká výtvarnice Dana Sahánková
Má ráda renesanční umění: Tiziana, Michelangela nebo Dürera. Ve svých obrazech pracuje s náhodou a mytologií a občas se jí do tvorby připlete něco jako zázrak.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.