Jošida Kenkó: Psáno z dlouhé chvíle
V roce 1984 vyšla v nakladatelství Odeon kniha s názvem Zápisky z volných chvil, která obsahuje tři klasická díla japonské literatury. Jedním z nich jsou Zápisky z dlouhé chvíle, jejichž autorem je mnich ze starobylé rodiny šintoistických kněží Jošida Kenkó. Zápisky sestávají z 243 samostatných zápisků zvaných japonsky dan a mají podobu kratších úvah, vzpomínek, ponaučení i anekdotických vyprávění. Podle osob a událostí, o které se kniha dotýká, lze předpokládat, že byla sestavena někdy v letech 1330 až 1332, ale dochovala se pouze v pozdějších opisech, z nichž nejstarší se datuje do roku 1431. Rozhlasové stránky na dobrou noc nabízejí (pod názvem Psáno z dlouhé chvíle) výběr z těchto zápisků.
Zápisky z volných chvil (vyšly jako kniha v roce 1984 v Odeonu) sestávají z 243 samostatných zápisků zvaných japonsky dan, majících podobu kratších úvah, vzpomínek, ponaučení i anekdotických vyprávění. Vedle Důvěrných sešitů od dvorní dámy Sei Šónagon z konce 10.století a Zápisků z poustevny napsaných mnichem Kamo no Čómeiem z počátku 13. století se v knize nacházejí i Zápisky z dlouhé chvíle. Jejich autorem je mnich ze starobylé rodiny šintoistických kněží Jošida Kenkó.
V úvodním zápisku (který odkazuje k názvu díla) stojí: "Z dlouhé chvíle strávil jsem bezpočet dní připoután k třecímu kameni, ve snaze zachytit na papír tříšť věcí, které mi táhly hlavou v podivných zmatených proudech, dohánějíce mou mysl mnohdy až na pokraj šílenství." Kenkóovy Zápisky se na první pohled mohou zdát neucelené a psané jaksi na přeskáčku. Ale naopak jednotlivá témata spojuje Kenkóův nadhled, buddhistické učení o pomíjivosti všech věcí a estetika klasického období. Jedním z tematických okruhů je Kenkóův nostalgický obdiv ke skvělé minulosti heianského dvora, který čiší ze záznamů jeho vzpomínek, příhod, zvyklostí a etikety u dvora. Ze zápisků tohoto typu zaznívá autorova úcta k tradici, ale zároveň i smutek z jejího upadání. Asi nejzávažnější je tematika světská - krátké příhody, praktické rady do života, rozmanité poznatky typu "co je nevhodné" i úvahy o správném jednání a vztazích mezi lidmi.
Rozhlasové stránky na dobrou noc nabízejí (pod názvem Psáno z dlouhé chvíle) výběr z těchto zápisků.
Nejposlouchanější
-
Josef Váchal: Krvavý román. Temná krása literární krutosti
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
Casanova, Don Juan a spol. Povídky o dobyvatelích ženských budoárů
-
William Shakespeare: Veselé paničky windsorské. Jan Pivec jako tragikomický hrdina slavné komedie
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.