Josef Vondruška: Chlastej a modli se. Jedinečná kronika českého hudebního undergroundu v 70. letech

Jan Holík čte ze vzpomínkové knihy Josefa Vondrušky, českého hudebníka, básníka a prozaika, člena undergroundové kapely Umělá hmota. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

Účinkuje: Jan Holík
Připravil: Martin Machovec
Režie: Jakub Doubrava
Premiéra: 9. 8. 2021
Natočeno: v plzeňském studiu Českého rozhlasu

Básník, textař, prozaik a hudebník, člen kapely Umělá hmota Josef Vondruška (18. 4. 1952 Bohušovice nad Ohří – 28. 12. 2014 Praha) žil od roku 1961 v Praze na Vyšehradě. Po ukončení ZDŠ (1967) se vyučil malířem pokojů (1969). Pracoval v dělnických profesích. V lednu 1977 podepsal Chartu 77. V roce 1980 se vystěhoval do Rakouska, odkud téhož roku přesídlil do Austrálie. Roku 1992 se vrátil do vlasti. Žil v Praze, zaměstnán byl jako pomocný dělník a vrátný na Akademii výtvarných umění.

Čtěte také

Vondruškovu literární, hudební i výtvarnou činnost ovlivnilo především setkání s undergroundovou rockovou skupinou The Plastic People of the Universe. V letech 1972–1976 sepisoval Kroniku Plastic People, již inicioval hudebník Michal Jernek. V roce 1973 se Vondruška připojil k undergroundové skupině Umělá hmota, kterou založili Milan „Dino“ Vopálka a Karel Habal. Pro ni a pro dvě návazné skupiny (Umělá hmota III, DOM) komponoval a psal texty (v letech 1974–1979 řada undergroundových koncertů).

Návratem k undergroundové tematice a době je Vondruškova tetralogie A bůh hrál rock'n'roll, která vznikla v první polovině devadesátých let. Z rozšířené a přepracované verze, jež vyšla v roce 2005 pod titulem Chlastej a modli se, jsme pro vltavské Léto v undergroundu připravili patnáctidílnou četbu na pokračování.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související