Josef Kroutvor: Smetana aneb Göteborg a ostrůvek Särö. Cesta do Švédska po stopách skladatele

11. květen 2024

Zápisky básníka, esejisty a historika umění z cesty do Švédska po stopách hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Michal Pavlata
Připravil: Miloš Doležal
Režie: Dimitrij Dudík
Natočeno: 2012

Na podzim roku 1856 přijíždí do švédského Göteborgu mladý hudební skladatel Bedřich Smetana. Během pobytu Smetana vyučoval, dirigoval, pochopitelně komponoval a také si vedl deník, jehož zápisky jsou psány v němčině. Málo se již ví, že Smetana ve volných chvílích i kreslil. Pět Smetanových kresbiček je spojeno s prázdninami na ostrůvku Särö. Po švédských stopách Bedřicha Smetany se vydal básník, historik umění a esejista Josef Kroutvor.

autoři: Miloš Doležal , Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.