Skladatel o skladateli. Bedřich Smetana v Sedmém nebi Vladimíra Franze

3. březen 2024

Litomyšl, 2. březen 1824. V rodině sládka Františka Smetany se stala událost, narodil se syn. Konečně syn, po deseti dcerách! Malý Bedříšek je středem pozornosti. Je hýčkán – jeho otec je zámožný, vážený měšťan.

Pivovar vzkvétá, takže si zanedlouho může Smetana otec koupit na náměstí dům, to znamená prostorný byt se salónem. Sládek Smetana má totiž rád hudbu...

Vladimír Franz připravil na smetanovský víkend speciální dvoudílné Sedmé nebe, ve kterém se věnuje Smetanově době, jeho životním osudům a především kompozičnímu vývoji od prvních skladeb po vyzrálá, často nepochopená díla, která předběhla svou dobu.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.