Apoteóza loutkového divadla. Poslechněte si esej k 90. výročí narození surrealisty Jana Švankmajera
Režisér, výtvarník a spisovatel Jan Švankmajer oslavil 4. září 90 let. Bezesporu jde o jednoho ze světově nejproslulejších českých filmařů. Jeho surrealismus dalece přesahuje naše hranice, retrospektivy jeho filmařského i výtvarného díla jsou pravidelně pořádány na nejrůznějších místech světa. Premiéru poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Počátky jeho dramatické tvorby jsou spjaté se studiem scénografie na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Praze a s loutkářstvím na pražské DAMU. Ještě dříve než na pražské divadelní fakultě se ale Jan Švankmajer s loutkami setkal jako dítě, když dostal rodinné loutkové divadlo. Také z toho se vyznává v úryvku z knihy Cesty spasení, který zazní ve vltavské eseji spolu s komentářem ke Švankmajerově dílu z pera Františka Dryjeho.
Staré marionety i loutkářské postupy nebo metafory prostupují celým Švankmajerovým dílem – ať už jde o svého druhu hold jako v případě krátkého filmu Don Šajn, nebo o téma loutky a loutkovitosti jako v případě Fausta.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Eva Blechová: Zářivé dítě. Oslnivý i temný příběh Marie Curie a radia
-
Stefan Zweig: Josef Fouché. Portrét jednoho bezpáteřního politika
-
Josef Topol: Hodina lásky. Hra o ničivé síle času s Janem Třískou v hlavní roli
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.