Apoteóza loutkového divadla. Poslechněte si esej k 90. výročí narození surrealisty Jana Švankmajera
Režisér, výtvarník a spisovatel Jan Švankmajer oslavil 4. září 90 let. Bezesporu jde o jednoho ze světově nejproslulejších českých filmařů. Jeho surrealismus dalece přesahuje naše hranice, retrospektivy jeho filmařského i výtvarného díla jsou pravidelně pořádány na nejrůznějších místech světa. Premiéru poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Počátky jeho dramatické tvorby jsou spjaté se studiem scénografie na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Praze a s loutkářstvím na pražské DAMU. Ještě dříve než na pražské divadelní fakultě se ale Jan Švankmajer s loutkami setkal jako dítě, když dostal rodinné loutkové divadlo. Také z toho se vyznává v úryvku z knihy Cesty spasení, který zazní ve vltavské eseji spolu s komentářem ke Švankmajerově dílu z pera Františka Dryjeho.
Staré marionety i loutkářské postupy nebo metafory prostupují celým Švankmajerovým dílem – ať už jde o svého druhu hold jako v případě krátkého filmu Don Šajn, nebo o téma loutky a loutkovitosti jako v případě Fausta.
Související
-
Karel Hvížďala: Autentický celoživotní surrealista Jan Švankmajer
„Jestliže ekologická katastrofa nechává ročně vyhynout desítky živočišných druhů, pak nezbývá, než aby je imaginace nahradila jinými.“
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.