Maxim Gorkij: O ruském rolnictvu. Krutost jako povaha
Několik let po Velké říjnové revoluci opouští pro neshody s násilím stranické politiky jeden z nejvýznamnějších ruských proroků socialismu, spisovatel Maxim Gorkij. Ještě než se do vlasti stihne vrátit v roce 1928 a spojit své jméno s oficiální Stalinovou politikou, v roce 1922 v Berlínu vydává svou stať O ruském rolnictvu. Premiéru poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání
Text by se stejně dobře dal nazvat O ruské krutosti – hlavním tématem je totiž právě krutost a její nejrůznější podoby zaznamenané spisovatelem, ať už jde o svědectví, statistická data, nebo dokonce rozšířená ruská přísloví svědčící o všudypřítomnosti násilí v ruské společnosti.
Úryvky z této statě vybral a přeložil pro letošní letní číslo Revolver Revue Martin Ryšavý. Z jeho delšího překladu vybíráme podstatnou část.
Související
-
Jurij Andruchovyč: Moskoviáda. Strašidelný román o rozkladu sovětského impéria na sklonku milénia
Ukrajinský básník Otto von F. se v ranní kocovině vydává na fantasmagorickou pouť hlavním městem rozpadajícího se Sovětského svazu.
-
Karel Hvížďala: Spiróvo vyprávění o Rusku
„Pro Alexeje Peškova, jak se skutečně Maxim Gorkij jmenoval, v posledních čtrnácti dnech jeho života tiskli speciální číslo Pravdy a Izvěstiji.“
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.