Jon Canter: Boswellovy Životy
Boswellův Život Borise Johnsona
Jmenuje se Boswell. James Boswell. Narodil se roku 1740. Je nesmrtelným zakladatelem moderního životopisectví. V seriálu BBC navíc cestuje v prostoru i čase. Setkání s velkými muži i ženami utváří jeho vlastní život. A jeho Životy. V tomto dílu se pokusí zachytit život muže zajímavého původu, skvělého vzdělání a svérázných způsobů, sršícího energií, s vášní pro sport a ping pong zvlášť, novináře, spisovatele a hlavně politika Borise Johnsona.
Přestože jeho plné jméno zní Alexander Boris de Pfeffel Johnson, vysloví-li se v Británii jméno Boris, všichni vědí o kom je řeč.
Alexander Boris de Pfeffel Johnson se narodil 19. června 1964 v New Yorku do bohaté a vážené rodiny. Jeho otec byl poslancem za konzervativce a pracoval v Evropské komisi či Světové bance. Jeho prababička byla nemanželskou dcerou prince Paula von Württemberka. Díky ní je Johnson vzdáleným příbuzným nejen prvního württemberského krále Fridricha I., ale také britské královské rodiny a dalších evropských monarchů. V Johnsonově genealogii najdeme také tureckého novináře Ali Kemala nebo ruské předky.
Boris Johnson vystudoval se skvělým prospěchem prestižní soukromou školu v Etonu a univerzitu v Oxfordu. Pracoval v listech The Times Express & Star a The Daily Telegraph, v letech 1999 až 2005 byl šéfredaktorem časopisu The Spectator. Jako novinář získal řadu ocenění, ale také výtek za kontroverzní komentáře. Je známý svými euroskeptickými postoji i podporou války v Iráku.
V roce 2001 byl zvolen do parlamentu a o tři roky později se stal členem stínového kabinetu. Mezi roky 2003 až 2004 byl místopředsedou konzervativců. Do stínového kabinetu se Johnson vrátil jako ministr pro vysoké školy v prosinci 2005. V roce 2008 byl za Konzervativní stranu zvolen starostou Londýna. O čtyři roky později kandidoval znovu a podruhé stanul v čele Londýna. Za jeho starostování se v roce 2012 konaly v Londýně úspěšné Olympijské hry.
Čtěte takéČRo Plus: Přestane být Boris Johnson showmanem a změní se ve státníka?
Čtěte takéiRozhlas: Borisův brexitový granát
Johnson byl a je silným kritikem Evropské unie. Možné přijetí společné měny označil za „katastrofu” a dožadoval se omezení britských vztahů s EU. V roce 2016 se v rámci Konzervativní strany postavil do čela zastánců brexitu. Po referendu a demisi Camerona neaspiroval – pro některé překvapivě – na post premiéra. Ve vládě Theresy Mayové přijal funkci ministra zahraničí. V červnu letošního roku se opět spekulovalo o jeho postupu na křeslo premiéra poté, co Konzervativní strana nezískala v předčasných volbách většinu.
Boris Johnson je autorem několika satirických románů, dějin Londýna a řady esejů. V češtině nedávno vyšel jeho oceňovaný životopis W. Churchilla Faktor Churchill. Popularitu ženatého otce čtyř dětí příliš neohrozil ani románek s kolegyní ze Spectatoru. Miluje stolní tenis a jako vášnivý cyklista podporuje městskou cyklistiku. Na konci září letošního roku navštívil ve funkci ministra zahraničí Prahu. Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek mu věnoval při osobním setkání pingpongovou pálku.
Osoby a obsazení: James Boswell (Petr Lněnička) a Boris Johnson (Václav Vydra)
Překlad: Ester Žantovská.
Dramaturgie: Martin Velíšek
Režie: Lukáš Hlavica
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.