Edgar Wallace: Kriminální příběhy Johna G. Reedera (4/6). Gangster z Toronta

9. duben 2017

Zločin bují i ve staré dobré Anglii. Inspektor Reeder, trochu suchar a pedant, znovu vstupuje na scénu. Pokračování úspěšného rozhlasového seriálu, tentokrát s Ivanem Trojanem v titulní roli. On-line k poslechu do soboty 15. dubna 2017.

Inspektor John G. Reeder, o kterém populární spisovatel Edgar Wallace napsal řadu oblíbených detektivek, není typ akčního hrdiny. Na zločince ve staré dobré Anglii totiž nejvíc platí chladná hlava, přesný úsudek a schopnost všímat si zdánlivě nepodstatných maličkostí. Někdy pomůže i náhoda, na kterou ovšem inspektor Reeder nevěří ani nespoléhá. Přesto mu pomůže vyřešit případ, ve kterém jde o nebezpečného lupiče vystupujícího jako překupník drahých kamenů.

Na původní třídílnou sérii Kriminálních příběhů z plzeňského studia, v níž si inspektora Reedera zahrál Pavel Pavlovský, navázal dalšími třemi díly režisér Vlado Rusko, který do hlavní role obsadil Ivana Trojana.

03698691.jpeg

 Osoby a obsazení: Vypravěč (Jiří Hromada), John G. Reeder, detektiv (Ivan Trojan), Sir Bredon, státní zástupce (Otakar Brousek), Artur Lomer, gangster z Toronta (Martin Štěpánek), Bret Schelton, alias Jenkins, jeho komplic (Jan Novotný), Bertie Claude Staffen, továrník (Jaroslav Kepka), muž 1 (Petr Bednář), muž 2 (Petr Šplíchal), žena (Hana Doulová-Krobotová), ředitel komerční banky (Petr Křiváček) a další

Autor: Edgar Wallace
Překlad: Anna Čermáková
Dramatizace: Karel Urbánek
Hudba: Petr Mandel
Dramaturgie: Jana Paterová
Režie: Vlado Rusko

Natočeno v roce 2004.

03821688.jpeg

Edgar Wallace (1875-1932) za 44 let své spisovatelské dráhy napsal a vydal na 173 kriminálních příběhů, což z něj činí nejplodnějšího detektivního autora všech dob. Už za svého života se těšil velké čtenářské oblibě, o čemž svědčil i titul král anglické detektivky, za kterého býval označován. Velký úspěch jeho detektivek brzy přitáhl pozornost filmařů, snímky natočené na motivy jeho knih se počítají na desítky, nejúspěšnější detektivní příběh Zelený lučištník byl zfilmován celkemtřikrát.

Jeho vlastní osud by přitom sám vydal na román – nevěděl přesně ani, kdy se narodil, ukončil pouze čtyři třídy základní školy, byl kuchařským pomocníkem na lodi, vojákem, válečným dopisovatelem a mezinárodním reportérem, posléze se našel jako úspěšný autor kriminálních románů, divadelních her a filmových scénářů. Byl mimořádně pracovitý, denně pracoval mnoho hodin, jeho miliónové honoráře se však rozplynuly jako dým na dostizích, a když zemřel, zůstalo po něm půl miliónu dluhů.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio