Johann Wolfgang Goethe: Egmont

V rámci cyklu Německé romantické divadlo vysíláme další z velkých her Johanna Wolfganga Goetheho Egmont. Děj tragédie čerpá z událostí, které předcházely nizozemskému povstání proti španělské nadvládě, při němž se zároveň měšťanstvo bouřilo proti staré feudální monarchii. Španělský král, bez dobré znalosti místních poměrů, se rozhodne do Nizozemí poslat bezcitného vojáka, vévodu z Alby, aby krvavě potlačil neposlušnost nizozemského lidu. Obětí represí se stane vévoda Egmont, dosud přední zastánce svých krajanů před umírněnou regentkou.

O Johannu Wolfgangu Goethovi se říká, že v opouštění načrtnutého a v přepisování dokončeného překonal všechny velké básníky. Je pravda, že pro něj téměř žádné z jeho děl nezůstalo uzavřeno pro další variace. Svoje pokračování mělo mít Utrpení mladého Werthera, různými podobami prošla Ifigenie na Tauridě, Torquato Tasso zaznamenal žánrovou proměnu a milostný trojúhelník Stelly vyústil jednou ve společné soužití zamilovaných a podruhé v jejich sebevraždu. Na Egmontovi pracoval Goethe 18 let a postupná změna původního autorova záměru je v něm také patrná. Na počátku stál v popředí autorské pozornosti nespravedlivě stíhaný hrdina Egmont, postupem času se však soustředila na jeho protivníky vévodu Oraňského a především plukovníka Albu. Fakt, že s každým dalším přesvědčivým argumentem pro tyranského Albu oslabuje Egmonta, z něhož je na konci hry spíš trpná oběť, než bojovník za svobodu, vytýkal Goethovi i Schiller, který měl o podobě politického dramatu svou vlastní odlišnou představu.

Hrdina nizozemského boje za samostatnost Egmont svou urozeností patří do starého světa a počítá s tím, že král bude jeho pravidla ctít. Alba však využije plnou moc, kterou ho obdařil král, a nechává Egmonta popravit. Smrtí hrdiny končí Goethova tragédie, ale divák ví, že boj za svobodu musí pokračovat dál. Egmont se díky Goethovi stal dobovým symbolem boje za svobodu proti vrchnosti, což dokládá i předehra Ludwiga van Beethovena z roku 1810.

V rozhlasové inscenaci Goethova Egmonta, kterou v roce 1973 režíroval Miloslav Jareš, uslyšíte v titulní roli Otakara Brouska, dále hrají Marie Glázrová, Vlastimil Fišar, Josef Chvalina, Alfréd Strejček, Viola Zinková a další.

Po odvysílání najdete hru k poslechu od 29. května do 4. čevna na stránce Hry a literatura ve streamu.

autor: ČRo Vltava
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.