Jméno růže. Výborně obsazená dramatizace slavného románu Umberta Eca
Před šesti lety, 19. února 2016, zemřel filozof a spisovatel Umberto Eco. Byl velkým znalcem středověké estetiky a hlavně sémiotikem. Ačkoliv ve svém oboru dosáhl skutečného odborného uznání, jeho život výrazně změnil rok 1980, kdy vydal svůj první román Jméno růže. Slavné dílo mísící detektivní příběh, středověkou mystiku i nadčasové filozofické otázky uvádíme v kultovní dramatizaci s Josefem Somrem, Davidem Novotným, Radovanem Lukavským a dalšími vynikajícím herci.
Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Píše se rok 1327 a učený Vilém z Baskervillu je se svým žákem Adsonem povolán do benediktýnského kláštera, aby pomohli objasnit záhadnou smrt jednoho ze zdejších mnichů. Postupně si uvědomují, že mezi těmi, kdo mohou držet klíče ke zdejším záhadám, musí být ještě někdo další, kdo stojí mimo zapsané struktury. Co všechno se skrývá za zdmi kláštera, v labyrintu tajemných chodeb jeho knihovny a v jejích starých svazcích? Ale především – jaká tajemství v sobě nosí zdejší bratři bendiktýni?
Čtěte také
Michal Lázňovský o své dramatizaci Ecova románu řekl: „Kniha má tu obrovskou zásluhu, že díky ní mnoho čtenářů začalo tušit, co je předmětem sémantiky a sémiologie. Za úspěchem stojí jednak ta nejjednodušší rovina ‚holmesovská‘ (geniální detektiv a jeho poněkud jednodušší asistent tváří v tvář důvtipnému vrahovi) a pak rovina ‚poeovská‘ – historický horor. I takováhle ‚basic‘ četba Eca je docela možná, a to je pro seriál velice výhodné, je možné pracovat s napětím.
Rozhodl jsem se zachovat formu detektivky a nekomplikovat dramatizaci složitějšími formálními prostředky, tedy bez složitých konstrukcí, rekonstrukcí či dekonstrukcí. Ale zároveň jsem lpěl na tom, aby do popředí vystupovalo Ecovo téma ‚čtení světa skrze znaky a symboly‘, téma sémiotické. Já si totiž myslím, že je velice aktuální, protože mám vážné pochybnosti o vzdělanosti našeho národa, deformované komunistickým školstvím a ‚světovým názorem‘. Proto je nesmírně důležité, abychom se učili ‚číst svět‘, co nejlépe ho chápat. Zdá se mi totiž, že většina lidí chce svět především využít, zneužít, nebo dokonce ‚přečůrat‘. A s tím pochopitelně souvisí problém morálky: to jest jednání v souladu s řádem.“
KUPUJTE NA RADIOTEKA.CZ
Související
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.