Jiří Vyšohlíd – loutkář a jazzman. Rozhlasová koláž ze vzpomínek kolegů z divadla Drak

1. únor 2023

Cesta Jiřího Vyšohlída k jazzové muzice a divadlu. Rozhlasová koláž sestavená ze vzpomínek kolegů z divadla Drak, synů Petra, Jirky a dcery Jany, komentovaných ukázek scénických hudeb i skladeb jazzového seskupení Ventil Duo. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnůl po odvysílání.

Připravil a uvádí: Pavel Krejčí
V pořadu hovoří herci Václav Poul, Filip Huml, Jan Bílek, profesor Miloslav Klíma, hudební redaktor Českého rozhlasu Jiří Štusák, Martin Brunner a z archivního záznamu bývalý ředitel DRAKu Jan Dvořák.
Hudební spolupráce: Martin Brunner st., Jiří Vyšohlíd, Pavel Krejčí
Technická spolupráce: mistr zvuku Leoš Sedláček
Dramaturgie: Martin Velíšek
Režie: Pavel Krejčí
Natočeno: v královéhradeckém studiu Českého rozhlasu v roce 2017

V průběhu šedesátých let minulého století se měnila tvář mnoha našich divadel. Jedním z nich bylo také Východočeské loutkové divadlo v Hradci Králové. Během několika sezón se dostalo do popředí celého českého divadelnictví a začalo dobývat i mezinárodní vavříny. Ke svému názvu si připojilo zkratku DRAK / Divadlo radosti a komedie /. Duchovním otcem tohoto zázraku byl ředitel Jan Dvořák, režisér Miroslav Vildman a jejich vrstevníci. Patřil k nim i držitel Ceny Thálie 2015 za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla – Jiří Vyšohlíd.

Jiří Vyšohlíd vystudoval loutkářskou katedru DAMU v letech 1960–1964. Po ročním angažmá ve Středočeském loutkovém divadle Kladno a dvouleté vojenské základní službě v Armádním uměleckém souboru nastoupil do Východočeského loutkového divadla Hradec Králové. K původní profesi loutkoherce si z popudu režiséra Miroslava Vildmana přibral také skládání scénické hudby a hraní na nejrůznější nástroje.

Čtěte také

Od nástupu režiséra Josefa Krofty v roce 1971 se pak stal se scénografem Petrem Matáskem a dramaturgem Miloslavem Klímou členem tvůrčího týmu DRAKu, který v následujících letech spolu s hereckým souborem vytvořili inscenace Princezna s ozvěnou, Jak se Petruška ženil, Popelka, Šípková Růženka, Enšpígl, Cirkus Unikum, Prodaná nevěsta, Kalevala, Pinokio, které bez nadsázky dobyly svět. V roce 1991 skloubil profese loutkoherce, skladatele scénické hudby s režijním debutem v autorské inscenaci Nalaďte si vidličku a později ještě v představeních Černošská pohádka, Hamlet a Štěně a špenát.

Jiří Vyšohlíd ovšem není jen vynikající skladatel scénické hudby, ale také znamenitý jazzman. S flétnistou Martinem Brunnerem založil dnes už legendární Ventil Duo, které v roce 1984 získalo na Mezinárodním jazzovém festivalu v Karlových Varech první místo. Dalo by se říct, že Jiří Vyšohlíd celý život řeší dilema – divadlo, nebo vlastní tvorba a hraní v jazzových kapelách.

autor: MgA. Pavel Krejčí
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová