Jiří Vyšohlíd – loutkář a jazzman. Rozhlasová koláž ze vzpomínek kolegů z divadla Drak
Cesta Jiřího Vyšohlída k jazzové muzice a divadlu. Rozhlasová koláž sestavená ze vzpomínek kolegů z divadla Drak, synů Petra, Jirky a dcery Jany, komentovaných ukázek scénických hudeb i skladeb jazzového seskupení Ventil Duo. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnůl po odvysílání.
V pořadu hovoří herci Václav Poul, Filip Huml, Jan Bílek, profesor Miloslav Klíma, hudební redaktor Českého rozhlasu Jiří Štusák, Martin Brunner a z archivního záznamu bývalý ředitel DRAKu Jan Dvořák.
Hudební spolupráce: Martin Brunner st., Jiří Vyšohlíd, Pavel Krejčí
Technická spolupráce: mistr zvuku Leoš Sedláček
V průběhu šedesátých let minulého století se měnila tvář mnoha našich divadel. Jedním z nich bylo také Východočeské loutkové divadlo v Hradci Králové. Během několika sezón se dostalo do popředí celého českého divadelnictví a začalo dobývat i mezinárodní vavříny. Ke svému názvu si připojilo zkratku DRAK / Divadlo radosti a komedie /. Duchovním otcem tohoto zázraku byl ředitel Jan Dvořák, režisér Miroslav Vildman a jejich vrstevníci. Patřil k nim i držitel Ceny Thálie 2015 za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla – Jiří Vyšohlíd.
Jiří Vyšohlíd vystudoval loutkářskou katedru DAMU v letech 1960–1964. Po ročním angažmá ve Středočeském loutkovém divadle Kladno a dvouleté vojenské základní službě v Armádním uměleckém souboru nastoupil do Východočeského loutkového divadla Hradec Králové. K původní profesi loutkoherce si z popudu režiséra Miroslava Vildmana přibral také skládání scénické hudby a hraní na nejrůznější nástroje.
Čtěte také
Od nástupu režiséra Josefa Krofty v roce 1971 se pak stal se scénografem Petrem Matáskem a dramaturgem Miloslavem Klímou členem tvůrčího týmu DRAKu, který v následujících letech spolu s hereckým souborem vytvořili inscenace Princezna s ozvěnou, Jak se Petruška ženil, Popelka, Šípková Růženka, Enšpígl, Cirkus Unikum, Prodaná nevěsta, Kalevala, Pinokio, které bez nadsázky dobyly svět. V roce 1991 skloubil profese loutkoherce, skladatele scénické hudby s režijním debutem v autorské inscenaci Nalaďte si vidličku a později ještě v představeních Černošská pohádka, Hamlet a Štěně a špenát.
Jiří Vyšohlíd ovšem není jen vynikající skladatel scénické hudby, ale také znamenitý jazzman. S flétnistou Martinem Brunnerem založil dnes už legendární Ventil Duo, které v roce 1984 získalo na Mezinárodním jazzovém festivalu v Karlových Varech první místo. Dalo by se říct, že Jiří Vyšohlíd celý život řeší dilema – divadlo, nebo vlastní tvorba a hraní v jazzových kapelách.
Související
-
Radost ze hry už šedesát let. Divadlo Drak slaví kulaté výročí
Divadlo Drak v Hradci Králové patří bezpochyby k výjimečným zjevům divadelního života. Už šedesát let budí doma i v zahraničí úctu kritiků a obdiv diváků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.