Jiří Kamen: František Kupka a spletitosti modernity

18. září 2021

Z jakého světa se zrodilo abstraktní malířství? Úvahu rozhlasového publicisty a spisovatele Jiřího Kamena poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Pavel Neškudla
Připravil: Petr Gojda
Umělecká režie: Vít Vencl
Premiéra: 18. 9. 2021

František Kupka (23. září 1871 – 24. června 1957) je bezesporu jedním z nejvýznamnějších českých umělců, který se prosadil i ve světě. Proslul jako jeden z prvních malířů nefigurativního umění. Jeho Amorfa. Dvojbarevná fuga, první veliké dílo abstraktního malířství, se představila veřejnosti v Paříži už v roce 1912.

Většinu života strávil Kupka ve Francii, Jiří Kamen ve svém textu ale připomíná také vídeňský i český život slavného malíře a jeho dobové kulturní a umělecké souvislosti. Modernita je doba, ve které se potkává abstrakce s realismem, secesí, funkcionalismem, ale také okultismem.

autor: Petr Gojda
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.