Jiří Fried: Sad. Příběh o starci, který lovil ještěrky

26. únor 2023

Povídka spisovatele a scenáristy Jiřího Frieda ze sbírky Síla osudu a jiné prózy. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Miloš Hlavica
Režie: Vlado Rusko
Natočeno: 2003

Spisovatel a scenárista Jiří Fried se narodil (1923–1999) v Prachaticích, kde navštěvoval základní školu a čtyři třídy reálného gymnázia. Po německém obsazení pohraničí v roce 1938 gymnázium dokončil ve Vodňanech a v Písku. Roku 1946 začal studovat umění a estetiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Studia však po nějaké době ze zdravotních důvodů přerušil a začal pracovat jako dramaturg Československého státního filmu. Od roku 1959 byl redaktorem a pak zástupcem ředitele nakladatelství Československý spisovatel.

Debutoval sbírkou básní Rozsvícená okna (1954), poté se trvale věnoval próze. Vydal několik děl, např. novely Časová tíseň a Abel, prózy Pověst a Hobby. Překládal rovněž z francouzštiny a podílel se na scénářích k několika filmům. Dva roky po jeho smrti vyšel pod titulem Vzájemná korespondence soubor dopisů, které si autor v osmdesátých letech vyměňoval s básníkem Janem Skácelem. Rozhlasově uváděná povídka je ze sbírky Síla osudu a jiné prózy.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.