Jihokorejský Arete String Quartet zahrál na Pražském jaru Kalabise, Janáčka a Francka. Poslechněte si koncert

24. květen 2022

Záznam festivalového koncertu, na němž 21. 5. 2022 ve Dvořákově síni Rudolfina vystoupil mladý korejský ansámbl, vítěz kvartetní soutěže Pražského jara 2021. Na programu: Viktor Kalabis: Smyčcový kvartet č. 4 op. 62 Ad honorem J. S. Bach. - Leoš Janáček: Smyčcový kvartet č. 1 Z podnětu Tolstého Kreutzerovy sonáty. - César Franck: Smyčcový kvartet D dur. Připravila Lucie Hradilová.

Jihokorejští umělci, kteří hrají ve složení Chae-Ann Jeon a Dong-Hwi Kim (housle), Yoon-sun Jang (viola) a Seong-hyeon Park (violoncello), vytvořili společně smyčcové kvarteto teprve v roce 2019. Jejich virtuózní a svěží hra ale začala sklízet už od doby vzniku řadu ocenění, a to i mezinárodních.

Arete String Quartet

V Praze vystoupili v minulém roce právě na Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro a odnesli si nejen cenu vítěze v kategorii smyčcové kvarteto, ale dále i Cenu Nadace Český hudební fond za nejlepší provedení povinné skladby Slavomíra Hořínky Four, Cenu Nadace Bohuslava Martinů, Cenu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové, Cenu firmy Gewa Music, Cenu hl. města Prahy a Cenu Českého rozhlasu.

Program, který pro festival mladí umělci připravili, přinesl smyčcové kvartety dvou českých autorů – Viktora Kalabise a Leoše Janáčka. Od Kalabise zazněl Smyčcový kvartet č. 4, který je mj. inspirovaný Shakespearovým sonetem č. 66. I Smyčcový kvartet č. 1 Z podnětu Tolstého Kreutzerovy sonáty Leoše Janáčka měl literární inspiraci – novelu Lva Nikolajeviče Tolstého. Třetím skladatelem večera byl francouzský autor belgického původu César Franck, od jehož narození letos uplyne 200 let. Arete String Quartet ho přestavil Smyčcovým kvartetem D dur, který je vyzrálým dílem jeho bohaté skladatelské invence.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.