Jihokorejský Arete String Quartet zahrál na Pražském jaru Kalabise, Janáčka a Francka. Poslechněte si koncert
Mezinárodní hudební festival Pražské jaro opět hostil jihokorejský soubor Arete String Quartet. Koncert, který se konal ve spolupráci s Českým spolkem pro komorní hudbu, zaznamenal Český rozhlas v sobotu 21. května 2022 ve Dvořákově síni Rudolfina.
Jihokorejští umělci, kteří hrají ve složení Chae-Ann Jeon a Dong-Hwi Kim (housle), Yoon-sun Jang (viola) a Seong-hyeon Park (violoncello), vytvořili společně smyčcové kvarteto teprve v roce 2019. Jejich virtuózní a svěží hra ale začala sklízet už od doby vzniku řadu ocenění, a to i mezinárodních.
V Praze vystoupili v minulém roce právě na Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro a odnesli si nejen cenu vítěze v kategorii smyčcové kvarteto, ale dále i Cenu Nadace Český hudební fond za nejlepší provedení povinné skladby Slavomíra Hořínky Four, Cenu Nadace Bohuslava Martinů, Cenu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové, Cenu firmy Gewa Music, Cenu hl. města Prahy a Cenu Českého rozhlasu.
Program, který pro festival mladí umělci připravili, přinesl smyčcové kvartety dvou českých autorů – Viktora Kalabise a Leoše Janáčka. Od Kalabise zazněl Smyčcový kvartet č. 4, který je mj. inspirovaný Shakespearovým sonetem č. 66. I Smyčcový kvartet č. 1 Z podnětu Tolstého Kreutzerovy sonáty Leoše Janáčka měl literární inspiraci – novelu Lva Nikolajeviče Tolstého. Třetím skladatelem večera byl francouzský autor belgického původu César Franck, od jehož narození letos uplyne 200 let. Arete String Quartet ho přestavil Smyčcovým kvartetem D dur, který je vyzrálým dílem jeho bohaté skladatelské invence.
Související
-
Hana Blažíková a Tiburtina Ensemble na Pražském jaru
Vize a sny. To je jeden z programových projektů letošního ročníku Pražského jara, jehož podstatou je spojení hudby starých mistrů s tvorbou současných autorů.
-
Já, Karel Ančerl. Autobiografické vyprávění jednoho z nejvýraznějších světových dirigentů
Karel Ančerl dodnes patří k zásadním poválečným dirigentům, jeho životní cestu předurčily válka a židovské kořeny.
Nejposlouchanější
-
William Shakespeare: Veselé paničky windsorské. Jan Pivec jako tragikomický hrdina slavné komedie
-
Jan Weiss: Sen o tisíci patrech. Fantaskní a vizionářské sci-fi ze třicátých let
-
Petr Stančík: K smrti silné voňavky. Uťatá hlava zločince znovu promluví
-
Marcel Proust: Swannova láska. O ničivé síle lásky, žárlivosti a touhy po společenském postavení
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.