Jihlava oznámila vítězné filmy. Nejlepším českým dokumentem je Kaprkód režisérky Lucie Králové

31. říjen 2022

Festival festival dokumentů v Jihlavě nabídl bezmála čtyři stovky snímků, řada z nich soutěžila v několika sekcích. Vedle toho byly k vidění retrospektivy známých tvůrců i vhled do dokumentární kinematografie Filipín. Za festivalem se ve svém příspěvku ohlíží Tomáš Pilát, který připomíná i vítěze v nejprestižnějších kategoriích. 

Vedle Lucie Králové zabodovala také francouzská režisérka Judith Auffray se svým snímkem 07:15 – Kos, ten získal cenu za nejvýraznější světový dokument tohoto ročníku. Další oceněnou ženou-režisérkou se stala Jennifer Baichwal, jejíž dokument Do plevele: „Lee" Johnson versus společnost Monsanto uspěl v sekci Svěděctví. Porota dále ocenila španělského režiséra Javiera Codesala za originální přístup v jeho dokumentu Lepší evangelium. Za přínos světové kinematografii byl oceněn slovenský režisér Dušan Hanák.

Dušan Hanák

Ji.hlava pokračuje! Online

Více než sto čtyřicet filmů z programu letošního šestadvacátého ročníku festivalu nabídnou organizátoři také online. Od neděle 30. října do půlnoci 13. listopadu mohou diváci naladit to nejlepší z jihlavského festivalu z pohodlí domova.

Spustit audio

Související