Jen jméno, jméno živým připomenu. Pásmo o životě a díle anglického romantika lorda Byrona

15. duben 2024

Dne 19. 4. si připomínáme 200 let od smrti pyšného aristokrata i volnomyšlenkáře hlásícího se k revoluci, kulhajícího krasavce a hlavně autora satir, veršovaných povídek a rozsáhlých epických básní. Od prvních mladických básní až po vrcholné ukázky Byronova lyrického vypravěčství představujeme život autora i jeho dílo. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Pavel Soukup
Překlad: Hana Žantovská
Hudba: Josef Pech
Režie: Josef Červinka
Natočeno: 1982

George Gordon Byron (1788–1824) patřil po matce k významnému skotskému aristokratickému rodu. Jako mladík se stal dědicem rozsáhlého panství. Symbolem romantického básníka se stal nejen díky svým veršům, ale také svým způsobem života, nespoutaným dobovými konvencemi. Jako baron ve Sněmovně lordů obhajoval práva dělníků, procestoval středomoří. Poslední kapitola jeho života je spjata s Řeckem a místním osvobozeneckým bojem. V tomto prostředí zemřel v 36 letech na následky infekce.

Jeho vlastním hájemstvím je epická poezie a básnické povídky. I v básních je především zručným vypravěčem v řeči vázané. Jeho dílo českému čtenáři v moderní češtině přinesla překladatelka Hana Žantovská, z jejíž překladů je připraven náš pořad.

autor: Hana Žantovská
Spustit audio

Související