Gertruda Gruberová-Goepfertová: Do Kutné Hory. Literárně-hudební pásmo ze vzpomínek a veršů

22. duben 2024

Její jméno se mihlo českou kulturou jako zářivý meteorit a kdesi ve světě se ztratilo. Takto zjednodušeně se může při vyslovení jména Gertruda Gruberová-Goepfertová zdát její životní a umělecký osud básnířky, prozaičky a malířky. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Připravil: Miloš Doležal
Režie: Lukáš Hlavica

Jako mladičká dívka publikovala před druhou světovou válkou své povídky a črty především na stránkách Studentského časopisu a literární revue Akord. Po válce začala studovat na pražské Umělecko-průmyslové škole, jenže po únorovém komunistickém puči musela Gertruda Gruberová-Goepfertová z politických důvodů s manželem emigrovat do Francie a posléze do Německa, její jméno doléhalo přes železnou oponu pouze ze stránek exilových časopisů a knih.

Teprve po roce 1989 se mohly její knihy a obrazy svobodně vrátit na domácí scénu. Zatím poslední domácí výstava Gertrudy Gruberové proběhla v roce 2014 v Kutné Hoře. V létě toho roku také autorka zemřela ve věku 90 let.

autoři: Miloš Doležal , Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.