T. S. Eliot: Byron. Úryvek o romantickém velikánovi a jeho poezii
V roce 1937 napsal anglický modernista, básník, literární kritik a dramatik Thomas Stearns Eliot (1888–1965) esej věnovaný Georgi Gordonu Byronovi, jednomu z největších romantických básníků, kterým se v tu dobu literární kritika zabývala jen životopisecky a jehož dílo tak čekalo na moderní zhodnocení. Premiéru poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Eliot ve svém rozsáhlém textu připisuje Byronovi slabou stylistiku, což dokládá na řadě ukázek, ovšem zároveň si všímá jeho mohutného vypravěčského talentu, jeho skotského diabolismu a jeho pozdních satir. Nezabývá se proto příliš kratšími básněmi ani Childe Haroldovou poutí, jako spíš jeho Donem Juanem. George Gordon Byron zemřel 19. dubna 1824 a klasické Eliotovo dílo uvádíme u příležitosti dvoustého výročí.
Související
-
Nový překlad Pusté země připomíná, proč Eliotův text změnil kritické myšlení své doby
Významná modernistická báseň T. S. Eliota, známá u nás jako Pustina, vyšla pod názvem Pustá země v novém překladu Petra Onufera.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.