Je potřeba myslet pozitivně a jednat, říkají autoři nové inscenace o Gretě Thunbergové

9. červenec 2020

Pražské nezávislé Divadlo LETÍ tento týden premiérovalo na Letní scéně Štvanice autorskou inscenaci Mariána Amslera o Gretě Thunbergové a postupující klimatické změně.

„Všichni víme o tom, že se děje tání ledovců, ale až do příprav inscenace jsem si nikdy neuvědomila, jak vážná ta situace je. Přijde nám už absurdní bojovat s nějakými klimaskeptiky. Naopak bychom se teď všichni měli dohodnout, co s tím uděláme,“ říká dramaturgyně inscenace Marie Špalová. „Během dvou měsíců příprav textu jsem to vnímal stejně. Jako jedinec se snažit můžu, ale pokud se nezmění globální myšlení, tak jsme opravdu nějaký čas prošvihli a možná není cesty zpět,“ doplňuje režisér Marián Amsler.

Nadějí proti environmentálnímu žalu

Inscenace se odehrává v blízké budoucnosti, v níž je právě probíhající klimatická změna mnohem citelnější než dnes. Autoři nás zavádějí do světa, z něhož zároveň Greta Thunbergová, coby symbol klimatických aktivistů, zmizela neznámo kam. Co po ní v prázdném prostoru zůstává? „V naší inscenaci po ní zbývá mladá generace, která se teď zapojuje do demonstrací pro klima a ve mně vzbuzuje naději. My se na ně snažíme podívat, jak budou vypadat za deset let. Zanecháváme školní mládeži odkaz zničené Země a já doufám, že oni to dotáhnou dál, než jen ke stávkám,“ dodává Špalová.

Je potřeba myslet pozitivně. Když si uvědomíme, že je všechno špatně, může to vést k depresi. Vždycky se ale dá něco dělat, možná už jen s tím zbytkem času, který tato Země má.
Marie Špalová

Greta | Divadlo LETÍ

Jak se česká veřejnost dívá na klimatické hnutí?

Agentura Median zkoumala loni na podzim postoj české veřejnosti k energetické koncepci a těžbě uhlí. Výzkumníci zjišťovali také sympatie vůči stávkám za klima a klimatickým iniciativám. Výsledky šetření ukazují, že mezi lidmi, kteří znají aktivity skupin Limity jsme my a Středoškolské stávky za klima, převažují vůči jejich činnosti sympatie.

Greta | Divadlo LETÍ

Zvykli jsme si, že se všechno zázračně vyřeší, že přijde nějaký zázračný vědec a oteplování Země zastaví, ale to je docela nepravděpodobné. Greta si vzala za úkol na tuto krizi upozornit.
Marián Amsler

„Pro českou společnost, která má tendenci nesympatizovat s někým, kdo dělá občanskou neposlušnost, potíže nebo stávkuje, je to překvapující výsledek. Podle mě to souvisí s tím, že česká veřejnost v posledních dvou letech začíná mnohem víc vnímat klimatickou krizi jako problém,“ přibližuje Arnošt Novák, který je také autorem knihy Tmavozelený svět zkoumající radikální ekologické aktivity u nás po roce 1989.

Co zaujalo tvůrce na životopisu Grety Thunbergové a jak dosáhli toho, aby byla nová inscenace co nejvíc šetrná k životnímu prostředí? Poslechněte si celé ArtCafé, které připravila Petra Kultová, hudbu vybírá Václav Havelka.

Spustit audio

Související